TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Europa

Nie ma jeszcze oceny ?
GruzjaFot. Image Copyright under license from Shutterstock.com

Zaproszenie do podróży

Określana różnie – jako część Europy, Azji Środkowej lub Bliskiego Wschodu – ze względów kulturowych i geograficznych Gruzja była przez dość długi czas punktem zapalnym regionu. Infrastruktura turystyczna tego od niedawna niepodległego kraju jest, według zachodnich standardów, nieco zacofana, ale podróżujących czeka w Gruzji gorące powitanie, syte posiłki oraz taniec. Nawet jeśli nie rozumie się nic oprócz uśmiechu gospodarza, to ciepło, jakiego się wszędzie doświadcza, pozwala zrozumieć powód, dla którego Gruzja jest tak lubiana przez turystów.


Nie przegap:

Fot. Image Copyright under license from

Shutterstock.comKaukaz – niezapomniana wyprawa górska
Batumi – spacer po pachnących ogrodach botanicznych
Wardzia – zwiedzanie starożytnego skalnego miasta i klasztoru
Tbilisi – przechadzka malowniczymi uliczkami starówki
Mccheta – uroki sakralnej architektury
Morze Czarne – wypoczynek na kamienistej plaży.


Informacje ogólne

Gruzja, republika o powierzchni 69,7 tys. km kw., zamieszkiwane przez 4,4 mln ludzi (Gruzini 83%, Azerowie 7%, Ormianie 6%, Rosjanie 2%, inni 2%), leży na Kaukazie nad Morzem Czarnym ze stolicą w Tbilisi. Religia – prawosławni 45%, muzułmanie 11%, inni 44%, ateiści 1%. Podział administracyjny – 2 republiki autonomiczne, 9 regionów, 1 miasto wydzielone. Język urzędowy – gruziński. Waluta – lari (GEL). Strefa czasowa – GMT +4 godz. Duże znaczenie dla gospodarki ma górnictwo węgla kamiennego oraz wydobycie rud manganu i ropy naftowej. Najważniejsze rośliny uprawne: herbata, winorośl, mandarynki i cytryny.  


Kiedy jechać + klimat

Szczyt sezonu turystycznego przypada na maj, czerwiec i wrzesień. Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Na jej obszarze występują znaczne różnice klimatyczne, wynikające ze skomplikowanej rzeźby terenu, zróżnicowanych wysokości i mas powietrza napływających znad Morza Czarnego. W najwyższych partiach gór utrzymują się wieczne śniegi i lodowce. Średnia temperatura: styczeń – -3–0°C, lipiec – ok. 25°C.


Geografia

Długość linii brzegowej – 308 km. Gruzja jest krajem górzystym – ponad 75% jego powierzchni zajmują góry. Najwyższe szczyty: Szchara (5068 m n.p.m.) i Kazbek (5033 m n.p.m.). Największe rzeki –  Kura i Rioni. Jeziora: największe – Parawani (powierzchnia: 37 km kw.), najgłębsze – Rica (do 116 m).


Fot. Image Copyright under license from
Shutterstock.comNajbarwniejsze święta i wydarzenia

7 stycznia – Boże Narodzenie
19 stycznia – święto Trzech Króli.Podróż tam

Do Gruzji dostać się można drogą lądową (pociągiem do Lwowa, stamtąd z przesiadkami do Gruzji), lądowo-wodną (pociągiem na Krym, a stamtąd promem do Batumi) lub powietrzną (z przesiadką w którymś z europejskich miast).


Na granicy

Polacy wybierający się do Gruzji nie potrzebują wiz, jeśli planowany czas pobytu nie przekracza trzech miesięcy. Paszport powinien zachowywać ważność przez 90 dni od dnia wyjazdu.


Koszty

Dzienny koszt pobytu w Gruzji dla osób podróżujących transportem publicznym, korzystających z tanich miejsc noclegowo-gastronomicznych nie powinien przekroczyć 35 USD.


Zdrowie

Fot. Image Copyright under license from
Shutterstock.comPrzy wjeździe do Gruzji nie wymaga się żadnych szczepień, trzeba jednak pamiętać, że realną groźbą są tam cholera, dyfteryt, gruźlica i żółtaczka zakaźna. Źródłami zakażeń mogą być żywność kupiona na bazarach, woda wodociągowa oraz w jeziorach i stawach. Służba zdrowia na niskim poziomie, dla obcokrajowców płatna. Porada w prywatnej klinice to wydatek minimum 40 USD.


Ważne adresy

Ambasada RP w Tbilisi, ul. Braci Zubalaszwili 19, 0108 Tbilisi, Gruzja, tel. (00-995 32) 92 03 98, tel. dyżurny (00-995) 99 70 12 79, fax (00-995) 32 92 03 97,
ambpolgruzja@access.sanet.ge www.tbilisi.polemb.net.Zobacz wszystkie tytuły związane z Gruzją >>>


Podyskutuj o Gruzji na forum >>>

 

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.