TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Palatyn

Typ obiektu:
wzgórze 
Kraj:
Polska
Województwo:
 
Powiat:
 
Miejscowość:
Rzym    zobacz na mapie 
otwarte:
wt.-nd. od 9.00 do 1 godz. przed zmierzchem 
cena:
bilet łączony Koloseum i Palatynu 8 ? plus 2 ? za ewentualne wystawy czasowe; przy rezerwacji elektronicznej - dopłata 1,50 ? 
telefon
 +39/06/39967700 Górujące nad Forum Palatino śmiało można nazwać kolebką Rzymu: tutaj Romulus wytyczył kwadratowy zarys pierwotnego miasta (Roma Quadrata), tutaj archeolodzy odnaleźli najstarsze ślady osadnictwa na terenie Rzymu. W czasach republiki była w tym miejscu ekskluzywna dzielnica zamieszkiwana przez senatorów, a później główna siedziba cesarza, stąd wyraz pałac w większości języków europejskich wywodzi się właśnie od słowa palatyn.

Obecnie wzgórze jest przyjemnym, malowniczym parkiem, z pozostałościami rozmaitych budowli - idealnym miejscem na wypoczynek. Część Palatynu najbliżej Forum zajmuje uroczy ogród, Orti Farnesiani. Zaprojektował go w XVI w. znany architekt Vignola, na życzenie kardynała Farnese, wnuka i pupila papieża Pawła III. Założenie składa się ze schodów i tarasów podchodzących od domu Westalek ku krawędzi wzgórza, gdzie stoją dwie loggie. Roztacza się z nich piękna panorama Rzymu. Właściwy ogród zajmuje obszar, na którym wznosił się niegdyś pałac cesarza Tyberiusza.

Za ogrodem, w środkowej części Palatynu, stoją Casa di Livia i Casa di Agosto, czyli domy, gdzie mieszkali August i Liwia. Zachowały się w nich fragmenty malowideł ściennych, eksponowane są również ołowiane rury wodociągowe. W budynku obok można obejrzeć wykopaliska archeologiczne: są to ślady po drewnianych domach zbudowanych na Palatynie w VIII w. p.n.e., a więc w czasie, kiedy według tradycji Romulus założył Rzym. Pozostałości po prastarej osadzie odkryto w 1948 r. Jedną z chat nazwano nawet Casa di Romolo (dom Romulusa). Nieco dalej są widoczne pozostałości pałacu nazwanego współcześnie Domus Flavia, gdzie odbywały się cesarskie audiencje. Uwagę zwracają dobrze zachowane zarysy fontann - jednej eliptycznej, drugiej ośmiobocznej. Druga część rezydencji cesarskiej, Domus Augustana, wyrasta w południowo-wschodniej części wzgórza - mieściła prywatne apartamenty imperatorów. Najciekawszym fragmentem tej części Palatynu jest tzw. Stadium, pierwotnie być może cesarski hipodrom. Prawdopodobnie odbywały się tu wyścigi konne, przeznaczone wyłącznie dla dworu. W wielkiej półkolistej niszy była cesarska loża. Eliptyczna konstrukcja na arenie jest późniejszym dodatkiem, datowanym na VI w. Z południowej części Domus Augustana, przy krawędzi wzgórza, roztacza się rozległy widok na Awentyn, leżący w dole Circus Maximus i wyrastające po lewej stronie potężne ruiny Term Karakalli.

Opis na podstawie przewodnika Włochy.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.