TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Rzeka Osława

Typ obiektu:
rzeka 
Kraj:
Polska
Województwo:
 
Powiat:
 
Miejscowość:
   zobacz na mapie 

Druga co do wielkości rzeka Bieszczad, ma źródła na południowych stokach Matragony (991 m n.p.m.), w okolicach przystanku kolejki wąskotorowej Balnica. Młody potoczek hołubi w swojej dolince tor kolejowy, początkowo wąski, później o normalnej szerokości szyn, i nie porzuca go aż do końca, tj. do miejsca, gdzie spora już rzeczka uchodzi do Sanu nieopodal Zagórza. Na całej swej długości Osława przemierza 55 km, a jej dorzecze liczy 500 km2 powierzchni (razem z Osławicą). Na odcinku od Mikowa do Rzepedzi Osława przeciska się wąskim malowniczym parowem między stokami Chryszczatej a niewielkim grzbietem Jasieniowej. W okolicy wypływają z ziemi niewykorzystane wody siarczkowe i solankowe, a uzdrowiskowy klimat, wspaniałe lasy i niemal zupełny brak ludzi (od 1999 r. kolejka wąskotorowa z Majdanu koło Cisnej jeździ tylko raz dziennie, i to w sezonie letnim) czynią z tego uroczego zakątka prawdziwy raj dla duszy skołatanej współczesnym zgiełkiem. Źródła Osławicy biją na zboczach Terpiaka (Łysa Hora - 745 m n.p.m.) nieopodal Nowego Łupkowa. Rzeczułka, płynąc wzdłuż linii kolejowej z czasów ck monarchii (niegdyś łączącej Budapeszt z Sanokiem), mija Komańczę i w Rzepedzi wpada do Osławy. Jej bieg wyznacza granicę między Beskidem Niskim a Bieszczadami. Przez wieki dorzecze Osławy było terenem intensywnego osadnictwa łemkowskiego. W czasach I Rzeczypospolitej większość tutejszych wsi stanowiła własność Korony, w imieniu króla zarządzał nimi starosta sanocki. Pozostałe miały prywatnych właścicieli, z których najważniejszy był możny ród Tarnawskich z Tarnawy, herbu Sas.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.