TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Kościół NMP Nieustającej Pomocy (Kościół Na Górce)

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
tatrzański 
Miejscowość:
Zakopane    zobacz na mapie Ul. Powstańców Śląskich dochodzi się do miejsca, z którego po lewej stronie widać targ. Warto wiedzieć, że na górze po prawej ukrywa się wśród drzew kościół Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy, zwany powszechnie kościołem Na Górce.

Wiodą doń wąskie schody, a obok umieszczono tablicę informacyjną. Gospodarzami świątyni wybudowanej w 1908 r. są ojcowie jezuici, którzy należeli do pierwszych krzewicieli katolicyzmu w Zakopanem. Zewnętrzna elewacja ma kolor pomarańczowy, wewnątrz dominują barwy pastelowe. Kościół jest niewielki, murowany, trzynawowy, z dużą boczną kaplicą.

Centralne miejsce ołtarza głównego, wykonanego z ciemnego dębowego drewna, zajmuje podobizna Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - kopia cudownego obrazu z rzymskiego kościoła Redemptorystów, poświęcona przez papieża Leona XIII. W czasie wojny podczas wysiedlania jezuitów obraz został wywieziony do Krakowa, jednak 4 marca 1945 r. powrócił do Zakopanego wraz z zakonnikami.

W połowie prawej nawy widać drzwi prowadzące do obszernej prostokątnej kaplicy św. Ignacego Loyoli - założyciela zakonu. Na ścianach wiszą medaliony z podobiznami wyniesionych na ołtarze jezuitów, wśród których można rozpoznać św. Andrzeja Bobolę, św. Stanisława Kostkę i bł. Melchiora Grodzickiego. Z kaplicy prowadzi przejście do starego klasztoru.

Wystrój kościoła nie epatuje bogactwem jak w nowszych przybytkach wiary, ale przez to wnętrze wydaje się bardziej przyjazne. Wśród górali i zakopian świątynia jest znana jako centrum ruchu abstynenckiego. Krąży opinia, że jeśli ktoś chce się wymówić od picia wódki, to nie zasłania się ani zdrowiem, ani starą, tylko przysięgą Na Górce, co skutkuje w stu procentach. Tuż za kościołem stoi potężny, przytłaczający swym ogromem gmach przeznaczony dla zakonników i gości.

Idąc w stronę kościoła Na Górce, mija się usytuowany nieco wyżej, po przeciwnej stronie drogi, okazały budynek dawnego sanatorium Odrodzenie - dziś Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc im. dr. Olgierda Sokołowskiego. Dzieje sanatorium sięgają początku XX w., kiedy Klara Jelska zainicjowała i sfinansowała powstanie Towarzystwa Domów Zdrowia Polskiej Młodzieży Katolickiej Odrodzenie, mającego zaspokoić potrzeby niezamożnej młodzieży zagrożonej gruźlicą. W 1913 r. Towarzystwo kupiło na stokach Gubałówki dwie wille, w których otwarto pierwsze oddziały sanatoryjne. Budowa nowego sanatorium rozpoczęła się w 1927 r. Pierwszym lekarzem był dr Edward Łotocki, a po nim aż do wojny chorymi opiekował się dr Olgierd Sokołowski, dzisiejszy patron szpitala. Po wyzwoleniu mieściło się tu sanatorium Caritasu Odrodzenie, którym kierował dr Roman Talewski. Pod koniec 1949 r. w budynku umieszczono oddział chirurgii klatki piersiowej pod kierownictwem prof. Wita Rzepeckiego, tworząc szpital torakochirurgiczny, któremu w 1960 r. przyznano status placówki naukowej.

Opis na podstawie przewodnika Zakopane i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.