TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Plac Niepodległości

Typ obiektu:
rynek/plac/centrum 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
tatrzański 
Miejscowość:
Zakopane    zobacz na mapie 
Ulica:
pl. Niepodległości 

W Zakopanem jest tylko jeden plac - Niepodległości. Prowadzą do niego różne trasy - od Krupówek należy skręcić w łukowatą uliczkę gen. Galicy, dawniej Świerczewskiego (po tej samej stronie co poczta, na prawo). Rynek zakopiański w latach 30. ubiegłego wieku nazwano placem Niepodległości, za okupacji niemieckiej przechrzczono na Adolf Hitler Platz, po wojnie był zwany placem Zwycięstwa, a teraz przywrócono mu nazwę sprzed wojny. Za mostem na Foluszowym Potoku mija się po prawej stronie odnowioną willę Kresy, dawniej siedzibę Miejski Biblioteki Publicznej. Na placu Niepodległości nie ma już śladu pomnika wdzięczności, postawionego żołnierzom radzieckim poległym na Podhalu, który usunięto wraz z towarzyszącymi mu armatami. Ławki wokół placu do wieczora cieszą się uznaniem młodzieży szkolnej, po zmroku nierzadko biesiadują tu podchmieleni amatorzy taniego wina. Plac jest miejscem wielu imprez plenerowych, urządzanych w lecie przez władze miasta. W lewej pierzei pl. Niepodległości, pod nr. 4 stoi niewielki domek, w którym w latach 80. i 90. była czynna Izba Pamięci Bronisława Czecha - słynnego przed wojną narciarza i taternika, wielokrotnego mistrza Polski i uczestnika igrzysk olimpijskich. W 1940 r. Bronisław Czech został aresztowany przez gestapo. Ponieważ odmówił propozycji zostania trenerem niemieckich zawodników, osadzono go w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie przeżył cztery lata. Zmarł w czerwcu 1944 r. W izbie zgromadzono pamiątki, zdjęcia i trofea narciarskie. Dziś są one niedostępne.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.