TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Przemęcki Park Krajobrazowy

Typ obiektu:
park narodowy/rezerwat 
Kraj:
Polska
Województwo:
wielkopolskie 
Powiat:
wolsztyński 
Miejscowość:
Przemęt    zobacz na mapie 

Przemęcki Park Krajobrazowy obejmuje najbardziej malownicze tereny Pojezierza Leszczyńskiego, leżące w zachodniej części dawnego województwa leszczyńskiego, na północny zachód od Leszna. Utworzono go w 1991 r. w celu ochrony urozmaiconego krajobrazu polodowcowego. Park ma powierzchnię 21 450 ha, z czego około 40% zajmują lasy. Pozostałą część pokrywają łąki, pola uprawne i jeziora. Tych ostatnich jest aż 24, a ich łączna powierzchnia wynosi 1400 ha. Jeziora Przemęckiego Parku Krajobrazowego to typowe zbiorniki rynnowe, z których największe - Przemęckie (243 ha), Górskie wraz z Osłonińskim (182 ha) i Trzytoniowe wraz z Wieleńskim (220 ha), razem z innymi - tworzą kompleks nazywany Jeziorami Przemęckimi. Dla turystów chcących dokładniej zwiedzić park wyznaczono szereg interesujących szlaków pieszych. Niektóre z nich mogą służyć także rowerzystom. Przez wiele połączonych jezior wiodą szlaki dla kajakarzy. Największą popularnością cieszy się Szlak Konwaliowy mający 41 km długości. Lasy Przemęckiego Parku Krajobrazowego to w większości bory mieszane z przewagą sosny. W pobliżu Jezior Trzebidzkich (Wielkiego i Małego) rosną również lasy olchowe, bukowe, brzozowe i świerkowe, a w leśnictwach Mścigniew i Krzyżowiec - stare dąbrowy. Na najcenniejszych terenach parku utworzono rezerwaty przyrody. Najbardziej znanym spośród nich jest Wyspa Konwaliowa na Jeziorze Radomierskim. Warto ją odwiedzić w maju, kiedy konwalie zaczynają kwitnąć - odnosi się wówczas wrażenie, że wyspę zaściela biało-zielono-różowy pachnący dywan (różowy, ponieważ osobliwością wyspy są konwalie o różowym zabarwieniu nasad pręcików). Inny ciekawy rezerwat to 'Torfowisko' nad Jeziorem Świętym, obejmujący torfowisko przejściowe z charakterystyczną dla niego roślinnością i z entroficznym jeziorem. 'Kwaśna Dąbrowa' w Lasach Włoszakowickich to rezerwat leśny o powierzchni około 628 ha. Występuje tu las charakterystyczny dla Europy Zachodniej, ale rzadko spotykany w Polsce (niewielkie stanowiska na zachodzie kraju). Dominuje w nim dąb bezszypułkowy, pojawia się też sosna pospolita i dąb szypułkowy. Runo rezerwatu jest ubogie i składa się na nie głównie borówka czernica, trzcinnik leśny i kostrzewa owcza. Jezioro Trzebidzkie jest rezerwatem ornitologicznym (około 92 ha powierzchni), a chroni płytkie entroficzne jezioro - akwen o szczególnie bogatej faunie i florze. Żyją tu rzadkie ptaki wodno-błotne z najcenniejszą wąsatką - unikatem na skalę europejską.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.