TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Ulica Starowiejska i Plac Kaszubski

Typ obiektu:
ulica/okolica 
Kraj:
Polska
Województwo:
pomorskie 
Powiat:
Gdynia 
Miejscowość:
Gdynia    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Starowiejska 

Starowiejska, jedna z najważniejszych ulic Gdyni, biegnąca od dworca kolejowego do placu Kaszubskiego, była na początku XX w. pylistą wiejską drogą, wijącą się ku morzu pośród niskich chat i koślawych płotów. Z tamtych czasów zachował się Domek Abrahama (pod nr. 30) z 1900 r., nieco oddalony od chodnika, niewielki, przytłoczony ulicznym ruchem i pozostałymi budynkami. W latach 20. mieszkał tu Antoni Abraham - bojownik o polskość Kaszub. Dziś to własność Muzeum Miasta Gdyni, gdzie jest prezentowana stała ekspozycja złożona ze sprzętów, mebli i pamiątek kaszubskich. Uwagę zwraca manekin w stroju kobiecym z długim haftowanym fartuchem oraz oryginalne drewniane łóżko zasłane kraciastą pościelą. Dom Schroederów z 1914 r., nieco bliżej placu Kaszubskiego, pamięta czasy, kiedy Gdynia była wsią. U wylotu ulicy Starowiejskiej na plac Kaszubski stoi przedwojenny gmach szpitala miejskiego, a obok niego pochodząca z początku wieku mała kaplica Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego. Plac Kaszubski do lat 30. XX w. był nazywany Rynkiem Kaszubskim; prawdopodobnie miało to związek z istniejącą tu w latach 20. pierwszą w Gdyni halą targową. Dziś w tym miejscu kończy bieg wiele linii komunikacji miejskiej. W jego centrum wznosi się pomnik Antoniego Abrahama, odsłonięty w 2001 r.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.