TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Dom Ferberów i Kamienica Czirenbergów

Typ obiektu:
kamienica 
Kraj:
Polska
Województwo:
pomorskie 
Powiat:
Gdańsk 
Miejscowość:
Gdańsk    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Długa 28Pod nr. 28 stoi nie mniej słynny Dom Ferberów, rodziny, z której wyszło sześciu burmistrzów, trzech ławników, sześciu rajców, trzech kanoników i jeden biskup. Kamienicę zbudowano w 1560 r. w stylu renesansowym. Dość wąska fasada z dużymi płaszczyznami okien jest zwieńczona attyką z herbami Polski, Gdańska i Polskich Prus oraz czterema trudnymi do zidentyfikowania postaciami antycznymi. Budynek zdobią również pilastry, posągi i medaliony, a także bogato rzeźbiony fryz z motywami niderlandzkimi. W portalu nad drzwiami widnieje herb Ferberów. Kiedyś były tu paradne wrota, ozdobione figurami Adama i Ewy, o których mówiono, że są siedliskiem diabelskich mocy. Z powodu złej sławy - lub rzeczywistych wpływów diabelskich - w XIX w. przez długi czas kamienica świeciła pustkami. Ten stan rzeczy uległ zmianie dopiero po usunięciu drzwi z prarodzicami (przeniesione do Ratusza uległy zniszczeniu).
Przylegająca do Domu Ferberów kamienica Czirenbergów przyciąga uwagę pochodzącymi z 1549 r. głowami cezarów, które przywodzą na myśl wielkie monety z czasów imperium rzymskiego, przylepione do wczesnobarokowej fasady. Z historią gdańskiej dyplomacji, a co za tym idzie z historią ratusza, splotło się nazwisko rodziny Ferberów. Eberhard Ferber, zwany Księciem Gdańska, był postacią fascynującą i barwną, o wielu zaletach i wadach. W 1525 r. został wypędzony z miasta przez rebeliantów. Wkrótce powrócił, ale ścigany nienawiścią plebsu i niechęcią kolegów radnych, zdecydował się porzucić Gdańsk i zamieszkać w Tczewie, gdzie pozostał do końca życia. Zostawił po sobie wielkie dzieło - tzw. Księgę Ferbera, przedstawiającą historię Prus od czasów najdawniejszych do 1529 r. Jego męskie potomstwo godnie podtrzymywało świetne tradycje rodu. Syn Konstantyn odnowił kamienicę Ferberów, doszedł również do stanowiska burmistrza i pomnożył majątek (poruszał się po mieście karetą sześciokonną, na owe czasy był to odpowiednik najnowszego modelu mercedesa). Panował w mieście przez 30 lat.

Opis na podstawie przewodnika Gdańsk oraz Gdynia i Sopot.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.