TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Klasztor Poaugustiański Sióstr Franciszkanek Służebniczek Krzyża nr 9

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
mazowieckie 
Powiat:
Warszawa 
Miejscowość:
Warszawa    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Piwna 9Przyległy do kościoła murowany budynek klasztorny istniał już w XV w. W latach 1632-1634 wzniesiono w jego miejscu nowy gmach, barokowy (projektu Jana Spinoli), powiększony w XVII i XVIII w. o wykupione kamienice przy Piwnej, stojące po obu stronach wieży. W XVII w. teren klasztorny miał największą powierzchnię - sięgał aż do obecnego placu Zamkowego. Kiedy w 1864 r. władze carskie w ramach represji po powstaniu styczniowym likwidowały klasztory, klasztor augustianów - po ponad 500-letniej nieprzerwanej bytności w Warszawie - uległ kasacie, a jego budynki oddano instytucjom charytatywnym.

W 1869 r. urządzono tu przytułek dla ociemniałych, a w 1907 bursę i szwalnię Towarzystwa Dobroczynności. W 1944 r. dawny kompleks klasztorny został zniszczony do wysokości pierwszego piętra, a w 1959 r. - zwrócony Kościołowi. Odtąd należy do zakonu Franciszkanek Służebniczek Krzyża z Lasek pod Warszawą, znanego z opieki nad niewidomymi. Dziedziniec klasztorny można obejrzeć, wchodząc przez przejście z kościoła (przy kaplicy św. Franciszka).

Opis na podstawie przewodnika Warszawa i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.