TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Ocena Klubowiczów: ?

Wzgórze Wawel

Typ obiektu:
wzgórze 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 
Ulica:
Wawel 5Wawel... Symbol polskości i trwałości państwa. Miejsce szczególnie naznaczone przez historię i przedmiot narodowej dumy. Krakowskie wzgórze znane jest chyba każdemu Polakowi: z podręczników historii, słuchanych w domu opowieści czy chociażby pocztówek, dla których Zamek Królewski jest szczególnie wdzięcznym obiektem.

Dzisiaj prastare słowo Wawel mieści w sobie wiele dostojnych znaczeń i budzi liczne skojarzenia - ze wzgórzem, zamkiem, siedzibą królewską, katedrą.

Wawelskie wzgórze zajmuje obszar o powierzchni 6 ha. Wznosi się na wysokość 228 m n.p.m., 25 m ponad poziomem Wisły. Wawel przyciąga tłumy ludzi. Wspinają się nań grupowe wycieczki i samotni turyści, na spotkanie historii idą z uśmiechem pary zakochanych. Lubią tu również zaglądać rowerzyści - strome zbocza dostarczają wyczynowcom wielu wrażeń. W niedziele na spacery przychodzą całe rodziny. Ludzie podziwiają panoramę miasta, spotykają znajomych, po raz setny dotykają kamieni dziedzińca, wierząc w ich magiczną moc. Na górę pielgrzymują zatem chyba wszyscy, wyjąwszy przesądnych studentów I roku, którzy na Wawel nie chodzą, podobnie jak nie oprawiają indeksu i zaginają jego ostatnią kartkę.

Chociaż w Krakowie wszystkie drogi prowadzą na Wawel, najlepiej byłoby wybrać jedną z dwóch: pierwsza wiedzie od ul. Kanoniczej, a druga od ulicy Bernardyńskiej. Tych, którzy wchodzą na wzgórze od strony Kanoniczej ku bramie Herbowej, wita konny pomnik Tadeusza Kościuszki (obecna figura to dar mieszkańców Drezna dla Krakowa, oryginał autorstwa Leonarda Marconiego zniszczyli hitlerowcy). Od czerwieni muru odcinają się szare prostokątne tabliczki, upamiętniające nazwiska osób i nazwy instytucji, które wsparły akcję renowacji zamku wawelskiego. By dostać się na zaszczytną listę, trzeba było wpłacić równowartość kosztów jednego dnia prac przy konserwacji zabytku. Wykupiono 6329 cegiełek.

Druga droga na Wawel biegnie od południa, od strony ulicy Bernardyńskiej. Podążając nią, mija się wejście do Smoczej Jamy. Atrakcję tę trzeba jednak zostawić na koniec zwiedzania - kto teraz zszedłby korytarzem jaskini w dół, znalazłby się znowu poza murami i wspinaczkę na wzgórze musiałby zacząć od nowa. Warto przystanąć na chwilę na wawelskich murach i nacieszyć oczy roztaczającym się stąd widokiem, który niejednokrotnie służył natchnieniem dla wielu poetów i malarzy.

Wyprawę na Wawel wypada rozsądnie zaplanować, ponieważ nie ma sensu zwiedzać wszystkiego w jeden dzień. Zapewne byłoby to możliwe, ale lepiej poznawać wzgórze stopniowo, zarezerwować sobie czas na pochylenie się nad pamiątkami przeszłości i nieśpieszne wędrówki po wawelskich trasach. Dlatego najlepiej będzie podzielić zwiedzanie na dwa (a jeśli czas pozwala, nawet na trzy) dni - wówczas można zobaczyć więcej i dokładniej, a wspomnienia z Wawelu mocniej zapadną w pamięć. Pierwszego dnia warto obejrzeć Muzeum Katedralne i katedrę, a drugiego Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, skarbiec i zbrojownię, wystawę Wawel Zaginiony oraz Wschód w zbiorach wawelskich.

Wchodząc na teren wzgórza, należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa na Wawel nie wolno wnosić żadnych toreb, plecaków czy walizek.

Na wzgórzu wawelskim bilety można kupić w dwóch kasach głównych. Jedna znajduje się w dawnym szpitalu austriackim, druga od strony bramy Wazów. Oddzielna kasa sprzedaje wejściówki do katedry. By dostać się do prywatnych apartamentów, trzeba stawić się na Wawelu odpowiednio wcześnie. Liczba miejsc jest ograniczona i bilety, zwłaszcza w sezonie, znikają błyskawicznie, co zresztą widać - ku rozpaczy oczekujących w kolejce - na elektronicznych tablicach.

Po zakupie biletu można udać się na spacer po dziedzińcu zewnętrznym. Na trawniku zarysowują się fundamenty budynków wyburzonych przez Austriaków w XIX w. Był wśród nich XII-wieczny kościół św. Michała, kościół św. Jerzego, a także dom kanonika Stanisława Borka z drugiej połowy XVI stulecia.

Wzgórze wawelskie jest otwarte codz. IV-IX 6.00-20.00, X-IV 6.00-18.00. Dziedziniec arkadowy zostaje zamknięty na pół godziny przed zamknięciem bram Wawelu. Wystawy są nieczynne: 1 I, w Wielkanoc (sb., nd., pn.), 1, 10 i 11 XI, 24, 25 i 31 XII. Nawet jeśli przypada dzień bezpłatnego zwiedzania, należy pobrać z kasy tzw. bilet bezpłatny. Dzieci do 7 lat zwiedzają za darmo.

Opis na podstawie przewodnika Kraków i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Nic dodać, nic ująć

2014-06-24 02:15:07
Autor: thejehmes
Ocena:?

Naprawdę wszystko świetnie opisujecie. Nic dodać, nic ująć :) Sprawdza się to przy planowaniu podróży, w której pomaga mi http://zwiedzanie-krakowa.pl/ (złamałem nogę i muszę poruszać się meleksem...)

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.