TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Sanktuarium Krzyża - Opactwo Cystersów w Mogile

Typ obiektu:
sanktuarium 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Klasztorna 11
telefon
 126442331 126446992W bazylice Cystersów koniecznie trzeba odwiedzić Sanktuarium Krzyża Mogilskiego, oddzielone od reszty kościoła XVII-wieczną kratą - znajduje się po lewej stronie ołtarza, przed prezbiterium. Według tradycji krzyż został wyłowiony z Wisły jeszcze w czasach biskupa Odrowąża (początek XIII w.). Najprawdopodobniej obecny krucyfiks, pochodzący z pierwszej połowy XV w., zastąpił swego starszego poprzednika, o którym dziś niewiele wiadomo. Mogilski krzyż uważany jest za cudowny: kaplicę wypełniają liczne wota, złożone w podzięce przez uzdrowione osoby i tych, którzy chcieli w ten sposób wyrazić wdzięczność za wysłuchanie próśb.

W kaplicy Cudownego Pana Jezusa dominują zieleń i złoto. Sama kaplica, a także ołtarz ufundowane zostały przez Stefana Żółtowskiego w podzięce za szczęśliwy powrót z bitwy pod Cecorą (1620 r.). Legenda powiada, że Żółtowski podczas bitwy miał widzenie - objawił mu się Chrystus Ukrzyżowany. Po powrocie z wojny długo szukał zapamiętanego wizerunku, aż wreszcie odnalazł go w podkrakowskiej wsi. Fundator zamieszkał przy klasztorze, a po śmierci pochowany został pod kaplicą Cudownego Jezusa. Charakterystyczną cechą rzeźby z Mogiły jest ułożenie rąk Chrystusa, tworzących kształt litery V. Co ciekawe, figura wykonana jest z nietypowego dla rzeźby materiału - wiązu, czyli drewna twardego, niepodatnego na dłuto.

Msze święte w mogilskiej bazylice: nd. i święta 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00 - msza chrzcielna, 16.00 - nieszpory, 16.30, 18.00; dni powszednie 6.00 - msza konwentualna, 7.00, 7.30, 8.00, 9.30, 11.00, 17.00 - dla dzieci 18.00.

Opis na podstawie przewodnika Kraków i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.