TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Kościół Redemptorystów

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Zamojskiego  56
telefon
 126506268 Klasztor i świątynia powstały w latach 1903-1904, a urządzanie świątyni trwało do końca lat 20. Kościół, projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego, wzniesiono w stylu neogotyckim z dodatkami neoromańskimi.

Mając pod stopami bruk ulicy Redemptorystów, a po prawej prześwitujące przez drzewa popielato-białe skały, najlepiej ruszyć w kierunku siedziby krakowskiej telewizji. Nie ona oczywiście jest celem wyprawy, ale przy okazji warto wspomnieć, że ten regionalny ośrodek telewizyjny nadaje ze wzgórza już od blisko 40 lat.

Po lewej stronie ciągnie się ceglany mur kościelny - kiedy się skończy, należy skręcić w prawo. Bez trudu w zaroślach na stoku można znaleźć schodki prowadzące w stronę ośrodka. Kilka kroków i znowu trzeba odbić w prawo, trzymając się ścieżki. Nagrodą za trudy zejścia z utartych szlaków będzie piękna panorama. Odwróciwszy się plecami do ośrodka telewizji, warto ogarnąć wzrokiem szeroki widok z kościołem Redemptorystów w dole na pierwszym planie.

Na wprost, daleko na wzniesieniu bieleje wśród lasów klasztor Kamedułów. Przesuwając spojrzeniem po garbach wzgórza w prawo, można zawiesić wzrok na kopcu Kościuszki. Dalej w oko wpada szarość hotelu Forum, a jeszcze bardziej na prawo widnieje dostojny Wawel. Uwaga! Należy zachować należytą ostrożność i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do krawędzi wzniesienia - niewinnie wyglądająca łączka kończy się przepaścią!

Gdy już oczy nasycą się pięknymi widokami, można ruszyć na dalszy spacer ulicą Krzemionki. Po drodze mija się budynek szacownego liceum im. Tadeusza Kościuszki, a po chwili wychodzi się wprost na komendę policji. Ulica Krzemionki zbiega się z ulicą Zamojskiego. Trzeba skręcić w tę drugą, w prawo, aby po kilku krokach dotrzeć do placu Niepodległości.

Warto teraz wspiąć się na schody wiodące do parku (po prawej) i zaraz nacieszyć oczy najlepszym widokiem na most Piłsudskiego z jego niebiesko-szarymi przęsłami. Z tego miejsca pięknie wyglądają również kamienice Podgórza przy ulicy Legionów.

Opis na podstawie przewodnika Kraków i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.