TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Muzeum Archeologiczne

Typ obiektu:
muzeum/skansen 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Senacka 3
otwarte:
pn.-śr. 9.00-14.00, cz. 14.00-18.00, pt. i nd. 10.00-14.00, VII-VIII wt. 14.00-18.00 
cena:
bilet 7 zł, ulgowy 5 zł, nd. wstęp na wystawy stałe bezpł.; wejście na teren ogrodów muzealnych 1 zł 
telefon
 124227560 124227100Spacer Kanoniczą może być kształcącą lekcją historii. Wystarczy jeden krok, by przejść do Muzeum Archeologicznego i - o ile pora roku będzie odpowiednia - do zieleni ukrytych tu ogrodów. To jedna z największych zielonych wysp, jakie schowane są wśród zabytkowych budowli Krakowa.

W latach 1968-1969 zakończono odnawianie zielonej enklawy: z dbałością o każdy szczegół zrekonstruowano fragmenty renesansowego przyklasztornego ogrodu, przy czym za wzór posłużyły dawne plany miejskie. Odtworzony ogród cieszy nie tylko miłośników przyrody, lecz także tych, którzy przychodzą tu posłuchać koncertów. W zielonej scenerii rozbrzmiewały już dźwięki muzyki klasycznej, występowali laureaci Festiwalu Piosenki Studenckiej, a w roku 2000 swe utwory zaprezentował Lluis Llach, legendarny kataloński bard i kompozytor. Zdaniem niektórych, najpiękniejszy widok Wawelu roztacza się właśnie z muzealnych ogrodów. Temu niezwykłemu, magicznemu miejscu warto poświęcić przynajmniej chwilę spokojnej kontemplacji.

Dzięki zbiorom Muzeum Archeologicznego można uwierzyć, że archeologia nie jest skostniałą dyscypliną, lecz raczej przygodą niewiele odbiegającą od przypadków Indiany Jonesa. W ramach organizowanych przez placówkę warsztatów zachęca się młodzież, aby spróbowała zmielić zboże w żarnach albo własnoręcznie wykonała naszyjnik, który będzie przypominał ozdobę sprzed tysiąca lat. Zwiedzający, poznając kulturę materialną przodków, wyruszają na wyprawę do pradawnego świata. To niepowtarzalna okazja, by czas cofnął się o wiele wieków.

Zbiory zgromadzone w muzeum na Poselskiej podzielono na części: dział prezentujący znaleziska z paleolitu, mezolitu i neolitu, kolekcje z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, okresu lateńskiego i rzymskiego, średniowiecza i czasów nowożytnych, a także dział Krakowa przedlokacyjnego, archeologii śródziemnomorskiej i cywilizacji pozaeuropejskich. Warto obejrzeć kamienny posążek Światowida z przełomu VII i VIII w., srebrne wyroby z IX w. odkopane w Zawadzie Lanckorońskiej czy złote przedmioty z grobu wojownika huńskiego z Jakuszowic. Kogo pasjonuje numizmatyka, ten z pewnością będzie chciał obejrzeć zbiór kilkuset srebrnych monet Mieszka I i Bolesława Chrobrego (z początku XI w.).

Uwagę zwracają również piece starożytnego hutnictwa żelaza z pierwszych wieków naszej ery (Góry Świętokrzyskie) i przedmioty znalezione w kurhanach scytyjskich w Ryżanówce. Z Bilcza Złotego pochodzi zbiór malowanych naczyń z neolitu - jedyna tego typu kolekcja w Europie.

W Muzeum Archeologicznym oprócz zbiorów polskich są także eksponaty z Egiptu i Azji Mniejszej, znajdzie się również coś dla znawców i miłośników kultury inkaskiej. Tę ostatnią kolekcję muzeum zawdzięcza Władysławowi Klugerowi - inżynierowi, profesorowi hydrauliki w Limie, budowniczemu i zapalonemu zbieraczowi pamiątek po dawnej kulturze południowoamerykańskich Indian. Oprócz wystaw stałych (Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski oraz Bogowie starożytnego Egiptu) prezentowane są również ekspozycje czasowe. To świetna okazja, by poznać pradzieje Polski ukazane przez pryzmat codzienności tamtych czasów. Osiem tematycznych plansz pozwala łatwiej przyswoić materiał - taka lekcja historii nie tylko nie stresuje, ale naprawdę na długo zostaje w pamięci. Muzeum Archeologiczne, wejście od ulicy Poselskiej.

Opis na podstawie przewodnika Kraków i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.