TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Katedra Wawelska - Krypty

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 
Ulica:
Wawel 5
otwarte:
9.00-16.00, nd. 12.30-16.00 
telefon
 124293327 126288225Niemal wszyscy królowie polscy, począwszy od Władysława Łokietka, znaleźli wieczny spoczynek na Wawelu. Trumnę ze zwłokami umieszczano pod posadzką, a w miejscu pochówku wystawiano grobowiec. Od czasów Zygmunta Starego wszedł w życie zwyczaj chowania zmarłych władców w podziemiach katedry. Sam Zygmunt Stary ufundował kryptę pod kaplicą, którą dziś od jego imienia nazywa się Zygmuntowską.

Podziemny poziom z królewskimi grobami tworzą obecnie XVI- i XVII-wieczne krypty, połączone z dawniejszą, romańską zabudową (krypta św. Leonarda i krypta pod wieżą Srebrnych Dzwonów), a także korytarze między pomieszczeniami. W katedrze na Wawelu złożono również szczątki Książąt Ducha - wielkich poetów romantyzmu. Przed zwiedzaniem krypt mieszczących groby władców warto zejść do miejsca pochówku tych, którzy mieli rząd dusz.

Wejście do Krypty Wieszczów znajdującej się naprzeciw kaplicy Lipskich, zdobi srebrna płyta upamiętniająca Jana III Sobieskiego wracającego z bitwy pod Wiedniem. Dzieło, autorstwa Józefa Hakowskiego, powstało w 1888 r. Jako pierwowzór posłużył obraz Jana Matejki z watykańskiej Pinakoteki.

Trumnę z prochami Adama Mickiewicza umieszczono w katedrze wawelskiej w 1890 r. Sarkofag powstał według projektu Sławomira Odrzywolskiego, a znajdujący się na nim medalion jest dziełem Stanisława Romana Lewandowskiego.

Prochy Juliusza Słowackiego zostały sprowadzone w 1927 r. Nad sarkofagiem, zaprojektowanym przez Adolfa Szyszko-Bohusza, postawiono urnę zawierającą ziemię z mogiły matki poety.

W 2001 r. w Krypcie Wieszczów uroczyście złożono urnę z ziemią ze zbiorowej mogiły w Montmorency, gdzie został pochowany Cyprian Kamil Norwid.

Opis na podstawie przewodnika Kraków i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.