TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Bielany

Typ obiektu:
dzielnica 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 

Z daleka widać białe wieże klasztoru Kamedułów na Srebrnej Górze na krakowskich Bielanach. W latach 1605-1630 zbudowano kościół oraz erem składający się z kilkunastu domków. Dzisiaj Bielany wyglądają prawie tak samo, jak przed wiekami. Zwiedzanie zabytkowego kompleksu utrudniają surowe przepisy klauzurowe. Kobiety są wpuszczane za furtę tylko w dwunastu wyznaczonych dniach w roku (Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny, 3 V, Niedziela Zesłania Ducha Świętego i Poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, nd. po 19 VI, druga i czwarta nd VII, pierwsza nd. VIII, 15 VIII, 8 XII, 25 XII). Droga do klasztoru prowadzi w górę przez las. Po przekroczeniu bramy zewnętrznej wchodzi się w wąską uliczkę pomiędzy dwoma murami okalającymi ogrody. Na końcu stoi budynek furty, zza którego wyłaniają się wieże kościoła i dzwonnica. Zasłonięcie prostym budynkiem furty bogato zdobionej fasady kościoła to typowy dla manieryzmu zabieg mający na celu wywołanie efektu zaskoczenia. Przy dziedzińcu za furtą stoi unikatowy manierystyczny kościół Wniebowzięcia NMP. Szeroką fasadę budowli z obu stron flankują wieże. W udostępnionej dla zwiedzających krypcie pod prezbiterium są pochowani zakonnicy. W południowej części zabudowań znajduje się wejście do niezwykłej komnaty szeptów. Dzięki specjalnej konstrukcji pomieszczenia każde słowo wypowiedziane szeptem w jednym kącie świetnie słychać w kącie przeciwległym. Wedle opowieści, zjawisko to wykorzystywano do podsłuchiwania rozmów prowadzonych przez zakonników. Stanąwszy przed bramą właściwego eremu, można zobaczyć otoczone ogródkami domki mnichów.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.