TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

do celu

Europa

 

 

Swiat

 

Świat

 

kiełbaski_z_grilla
dodane przez: HotelPiaskowy karczek_z_grilla
dodane przez: HotelPiaskowy

 

 


Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Jura Krakowsko-Częstochowska

Typ obiektu:
region geograficzny/pasmo górskie 
Kraj:
Polska
Województwo:
 
Powiat:
 
Miejscowość:
   zobacz na mapie Jura Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Wieluńska albo Jura Polska to umowne nazwy, od ponad stu lat kojarzone z rozległym i fascynującym regionem, rozciągającym się między Krakowem a Wieluniem na długości 160 km.

Nazwa Jura nawiązuje do alpejskiego pasma na pograniczu Szwajcarii i Francji, między dolinami Rodanu i Renu (najwyższy szczyt Cręt de la Neige, 1718 m n.p.m.). Łańcuch jest zbudowany z margli i wapieni, które po raz pierwszy zostały sklasyfikowane i przyporządkowane środkowemu okresowi ery mezozoicznej właśnie na tym obszarze. Od nazwy gór pochodzi określenie specyficznego pod względem geologicznym i przyrodniczym okresu w historii Ziemi (od ok. 195 do ok. 140 mln lat temu) - jury. Później zaczęto go używać do wszystkich regionów krasowych zbudowanych z wapieni jurajskich (np. Jura Polska, Jura Frankońska, Jura Szwabska).

W skład Jury Polskiej wchodzą dwie jednostki geograficzne: makroregion Wyżyna Krakowsko-Częstochowska i mezoregion Wyżyna Wieluńska (część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej), różniące się przede wszystkim wyrazistością krajobrazowych form krasowych, co jest związane z nieco odmienną budową geologiczną Wyżyny Wieluńskiej oraz większą miąższością czwartorzędowych utworów polodowcowych na jej obszarze.

W wyniku procesów geomorfologicznych między Krakowem a Częstochową powstały bajkowe formy wapiennych ostańców, urwiska, głębokie doliny, widokowe wzgórza i setki jaskiń. Wycięcie dużych połaci lasów w czasach Kazimierza Wielkiego spowodowało zaburzenie stosunków wodnych i doprowadziło m.in. do powstania Pustyni Błędowskiej - największego w Polsce obszaru występowania lotnych piasków pochodzenia lodowcowego.

Mozaikę naturalnych atrakcji dopełniają nie mniej interesujące dzieła ludzkich rąk: dawna stolica Polski, Kraków, oraz Częstochowa. Pomiędzy nimi, na wapiennych wzgórzach wyrastają dostojne Orle Gniazda - kilkanaście zamczysk świadczących o dawnej potędze, ambicjach i burzliwych dziejach Rzeczypospolitej.

Północna część Jury (Wyżyna Wieluńska) to przede wszystkim malownicze zacisza nadwarciańskich lasów, ale także głębokie jaskinie, wapienne ostańce oraz ciekawe zabytki architektury, np. oryginalne drewniane kościółki w stylu wieluńskim. Warto również prześledzić historię regionu, by dowiedzieć się, że to w Wieluniu, a nie na Westerplatte, we wrześniu 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa.

Jura Polska jest ze wszech miar godna odwiedzin, a szczególnie warto ją polecić osobom lubiącym aktywny wypoczynek, wspinaczom skałkowym oraz speleologom. Najbardziej znane jurajskie szlaki turystyczne to: czerwony Szlak Orlich Gniazd z Krakowa do Częstochowy oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich z Rudawy do Mstowa. Przedłużenie Szlaku Orlich Gniazd stanowi czerwony Szlak Jury Wieluńskiej z Częstochowy do Wielunia. Istnieje też Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (dł. 190 km).

Opis na podstawie przewodnika Jura.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.