TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha (Katedra Gnieźnieńska)

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
wielkopolskie 
Powiat:
gnieźnieński 
Miejscowość:
Gniezno    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Łaskiego 7
otwarte:
X-IV pn.-sb. 9.00-16.00 (oprócz czasu mszy 12.00-13.00), V-IX pn.-sb. 9.00-17.00, nd. tylko w przerwach między nabożeństwami; wejście na wieżę pn.-sb. 9.30-17.30 
cena:
wnętrza katedry: bilet 1,5 zł, ulgowy 1 zł; wieża: bilet 3 zł, ulgowy 2 zł; podziemia: bilet 2,5 zł, ulgowy 2 zł, przewodnik 10 zł (grupa 20-os.); Drzwi Gnieźnieńskie: bilet 2,5 zł, ulgowy 2 zł, przewodnik 30 zł (grupa 40-os.) 
telefon
 614241389 602708231

autor: ga.com.pl/Rawluk M.

Gnieźnieńska Katedra (85 m długości, do 42 m szerokości) jest jednym z najbardziej znanych polskich kościołów. Katedra wznosi się na Wzgórzu Lecha. Po lewej stronie katedry odsłania się rozległy pl. św. Wojciecha zamknięty schodami prowadzącymi od zachodu do świątyni.

W jej podziemiach zachowały się relikty budowli sakralnych z X i XI w. W 999 r. pochowano w niej św. Wojciecha - srebrna trumna z relikwiami męczennika znajduje się w prezbiterium. Wczesnobarokowy srebrny relikwiarz wykonał w 1662 r. gdański złotnik, Piotr van der Rennen. W 1986 r. ten cenny zabytek został zbezczeszczony przez złodziei - zniszczono wówczas m.in. srebrną rzeźbę świętego zdobiącą relikwiarz. Na szczęście rok później sarkofag wrócił na swoje miejsce.

Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Gotycką katedrę zaczęto wznosić w II poł. XIV w. Niszczona przez pożary była kilkakrotnie odbudowywana - w XVII w. w stylu barokowym, w XVIII w. w stylu klasycystycznym. Uszkodzona podczas działań wojennych w 1945 r. została odtworzona w duchu gotyckim.

Nad katedrą górują dwie wieże zwieńczone barokowymi hełmami. Nad dachami kaplic ustawiono figury polskich świętych i błogosławionych. Przy nawach bocznych i obejściu ciągnie się wieniec kaplic, dwie zakrystie, biblioteka i nowy kapitularz. Ozdobny barokowy baldachim ze spiralnie skręconymi kolumnami jest wzorowany na dziele Berniniego z Bazyliki św. Piotra w Rzymie (1680-1684).

Na tylnej ścianie nawy głównej widnieje płyta nagrobna prymasa Zbigniewa Oleśnickiego - dzieło Wita Stwosza. Obok znajduje się wejście do starego kapitularza. Nawę główną i prezbiterium otacza 14 kaplic z nagrobkami arcybiskupów gnieźnieńskich, dwie zakrystie, biblioteka i nowy kapitularz. Do kaplic prowadzą marmurowe barokowe portale, zamknięte ażurowymi kratami (XV-XVIII w.) tworzącymi swoistą galerię kowalstwa artystycznego.

Pod północną wieżą znajduje się wejście do podziemi katedry. Można tam obejrzeć (po wcześniejszym zgłoszeniu) fragmenty pierwszych świątyń przedromańskich i romańskich oraz kamienne grobowce.

Najbardziej znanym, obok sarkofagu św. Wojciecha, zabytkiem katedry są romańskie Drzwi Gnieźnieńskie przy południowej wieży. Wykonane około 1175 r., składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu, różniących się nieco wielkością (prawe - 323 x 83 cm, lewe - 328 x 84 cm). W 18 kwaterach przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha. Kolejne sekwencje - patrząc od dołu do góry na lewym skrzydle i od góry do dołu na prawym - przedstawiają: 1) narodziny i kąpiel świętego, 2) ofiarowanie chorego Wojciecha do stanu duchownego - złożenie go na ołtarzu w Libicach, 3) oddanie do szkoły katedralnej w Magdeburgu, 4) modlitwę, 5) nadanie godności biskupiej przez cesarza Ottona II, 6) wypędzenie demona z opętanego, 7) sen świętego, 8) krytykę księcia czeskiego, Bolesława II, który tolerował handel chrześcijanami, 9) cud z dzbankiem w klasztorze w Awentynie, w Rzymie, 10) przybycie Prusów do kraju, 11) chrzest nawróconych, 12) kazanie Wojciecha do Prusów, 13) odprawianie ostatniej mszy przez świętego, 14) śmierć Wojciecha, 15) wystawienie zwłok męczennika, 16) wykupienie przez Bolesława Chrobrego zwłok (św. Wojciecha) na wagę złota, 17) sprowadzenie ciała do Gniezna, 18) złożenie zwłok świętego do grobu w gnieźnieńskim kościele. Wejście zdobi piękny gotycki portal ze sceną Sądu Ostatecznego.

Szczątki świętego trafiły do Pragi po złupieniu gnieźnieńskiej katedry przez czeskiego księcia Brzetysława II, więc jego grób jest w Pradze. Polacy twierdzą jednak, że Brzetysław nie ukradł ciała św. Wojciecha, bo wcześniej ukryto je w bezpiecznym miejscu. Dziś zarówno Praga, jak i Gniezno szczycą się posiadaniem relikwii. Relikwiarz z głową św. Wojciecha do 1923 r. był w Gnieźnie, został jednak skradziony i do tej pory się nie odnalazł. Marmurowa płyta w posadzce prezbiterium - z napisem Dąbrówka- kryje wejście do krypty, w której rzekomo pochowano żonę Mieszka I.

W świątyni są jeszcze dwie cenne gotyckie płyty nagrobne: ku czci prymasa Zbigniewa Oleśnickiego - wykonana z marmuru według projektu Wita Stwosza, oraz XV-wieczne dzieło artysty ze szkoły flandryjskiej poświęcone arcybiskupowi Jakubowi z Sienna. Stary kapitularz i podziemia można zwiedzać tylko z przewodnikiem. W kapitularzu umieszczono przedmioty z katedralnego skarbca, który obok jasnogórskiego i krakowskiego należy do najbogatszych skarbców kościelnych w Polsce.

W podziemiach (wejście w wieży północnej) wyeksponowano fragmenty kościołów-poprzedników gnieźnieńskiej katedry - romańskiego i przedromańskiego. Zachowały się tu również pozostałości paleniska kultowego, pochodzącego prawdopodobnie z VIII w.

W bibliotece katedralnej jest przechowywany najstarszy zabytek języka polskiego - bulla papieża Innocentego II z 1136 r., zwana złotą bullą języka polskiego. Jej łaciński tekst zawiera 410 polskich nazw - osób i miejscowości. Najstarszą książką w bibliotece, i jednocześnie na terenie Polski, jest Ewangeliarz św. Wojciecha, powstały około 830 r. w Reims, we Francji.

Tuż obok katedry stoi dzwonnica, w której wisi jeden z największych dzwonów w Polsce - Wielki św. Wojciech o wadze 6,3 tony, średnicy 208 cm i wysokości 150 cm. Władysław IV przywiózł go w 1621 r. z wyprawy do Moskwy.

Opis na podstawie przewodnika poznań i okolice.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

katedra

2013-08-12 21:16:03
Autor: Gość

tak bardzo piękne wnetrze w katedrze jest i warto tu przyjechać ja już tu byłam 3 razy a co roku przejezdzam koło Katedry --jest piękna-warto zobaczyć

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

katedra

2011-09-26 21:33:24
Autor: Gość

Kto żyw niech przyjeżdża do Gniezna do katedry, jest piękna!

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

katedra

2012-05-25 20:09:22
Autor: Gość

jako osoba indywidualna zeby zobaczyc drzwi trzeba zapłacic 20zł , knajpka w hotelu albertus ma baner ze obiady sa po 12 zł a okazuje sie że po 14 zł bylem tam ostatni raz

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Zenujace

2013-08-18 10:06:28
Autor: Gość

Ale zbiedniales ....

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Gniezno

2011-09-26 11:33:45
Autor: Gość

Najładniejsza katedra w Polsce!

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Powrót do źródeł

2010-03-11 17:01:39
Autor: Gość

Cudowna katedra, wspaniali przewodnicy!!!!

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

yes yes yes

2009-04-01 19:20:25
Autor: Gość

to piękne miasto - zgadzam się z poprzednim gościem. mieszkam w nim od urodzenia jest cuuuudowne nawet pomiędzy szarymi blokami - ma to coś

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Pierwsz stolica Polski

2008-11-04 01:04:36
Autor: Gość

Piękne miasto, polecam wszystkim w tym miejscu zaczęła sie cala historia Polski. Przyjazd do Gniezna to taki powrot do źródeł

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.