TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Wzgórze Lecha

Typ obiektu:
wzgórze 
Kraj:
Polska
Województwo:
wielkopolskie 
Powiat:
gnieźnieński 
Miejscowość:
Gniezno    zobacz na mapie 

Pierwsza osada na Wzgórzu Lecha, dawniej zwanym Górą Królewską, powstała na przełomie VIII i IX w. Osada szybko się rozrosła w potężny gród z trzema podgrodziami, za czasów pierwszych Piastów największy w Wielkopolsce, w obrębie którego stał zamek i kaplica grodowa. Od strony południowej przylegało doń ufortyfikowane podgrodzie, pełniące funkcję ośrodka kultu religijnego: najpierw pogańskiego, później chrześcijańskiego. Dziś wznosi się tu gotycka katedra. Po lewej stronie rozciąga się rozległy plac św. Wojciecha, zamknięty skarpą ze schodami prowadzącymi do katedry. Pośrodku skarpy umieszczona jest platforma ołtarzowa, przy której w 1997 r. odprawiał mszę świętą papież Jan Paweł II. Przed południową ścianą katedry stoi spiżowy pomnik Bolesława Chrobrego, ufundowany w 1925 r. z okazji 900 rocznicy koronacji pierwszego króla Polski. Pomnik, zniszczony w czasie II wojny światowej, odsłonięto ponownie w 1985 r. po gruntownej rekonstrukcji. Otaczające gród drewniano-ziemne wały miały 12 m wysokości, a jednak nie zapewniły osadzie bezpieczeństwa - do XV w. była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. W 1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk przekazał obszar dawnego grodu kościołowi. Wzgórze Lecha, w pobliżu którego przebiega ul. Poznańska (trasa E261 Poznań-Bydgoszcz) zwiedza się pieszo. U jego stóp, obok skrzyżowania ulic Poznańskiej i Jana Łaskiego, rozciąga się piękny park założony z okazji uroczystości milenijnych. Schodami z parku można dojść na plac przed katedrą. Z Muzeum Początków Państwa Polskiego na Wzgórze Lecha można dotrzeć dróżką wijącą się między ul. Poznańską a brzegiem jeziora Jelonek. Przy skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Jana Łaskiego skręca się w prawo. Na skarpę, na szczycie której stoi katedra, prowadza schody.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.