TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Kolegiata w Tumie

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
łódzkie 
Powiat:
łęczycki 
Miejscowość:
Tum    zobacz na mapie 
otwarte:
VII-VIII pn.-sb. 10.00-11.00 i 15.00-16.00, nd. między mszami do południa i 15.00-16.00; po sezonie tylko nd. między mszami 

autor: ga.com.pl/Rawluk M.

Niezwykły widok. Pośród równinnych pól wyrasta ogromna kamienna kolegiata licząca przeszło 800 lat. Trójnawową bazylikę wzniesioną z granitowej kostki zamykają od wschodu i zachodu potężne absydy. Splendoru przydają kolegiacie flankujące naroża wieże - od wschodu niskie i owalne, z hełmami stożkowymi, od zachodu strzeliste, czworoboczne, ozdobione oknami z kunsztownymi romańskimi kolumnami. Do nawy północnej przylega maleńka kruchta z gotyckim szczytem.

Wnętrze poraża ogromem. W nawach widać empory, ściany pokrywa olśniewająca różnorodnością polichromia - romańska, gotycka i renesansowa. W bogactwie wystroju nie wolno przeoczyć rzeźbionego portalu z 1160 r., równie starej płyty nagrobnej przedstawiającej leżącego mężczyznę ani romańskiej płaskorzeźby Chrystusa.

Przed kościołem stoi prosta drewniana kaplica z barokową latarenką. Całą kolegiatę otacza niewysoki kamienny mur. 3 km od Łęczycy; na skrzyżowaniu pod zamkiem trzeba skręcić na wschód. Kościół dostępny dla turystów VII-VIII, po sezonie tylko nd. między mszami. Kolegiatę wzniesiono w latach 1141-1161 w... Łęczycy. Świątynia była głównym forum zjazdów kościelnych i świeckich. Po wielkich zniszczeniach dokonanych w 1331 r. przez Krzyżaków miasto przeniesiono na zachód, na mniej zabagniony teren. Późniejsza wioska przyjęła nazwę od kościoła - w średniowieczu tumami nazywano wszystkie kolegiaty.

Kolegiata w Tumie, zbudowana w XII w. jako kościół pomocniczy arcybiskupów gnieźnieńskich, jest jednym z najciekawszych pomników architektury romańskiej w Polsce. W ciągu wieków świątynia była przebudowywana, ale po II wojnie światowej przywrócono jej pierwotny wygląd.

Opis na podstawie przewodnika Polska na weekend.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.