TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur

Typ obiektu:
muzeum/skansen 
Kraj:
Polska
Województwo:
warmińsko-mazurskie 
Powiat:
Olsztyn 
Miejscowość:
Olsztyn    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. Zamkowa 2
otwarte:
VI-VIII wt.-nd. 9.00-17.00, IX-V wt.-nd. 10.00-16.00 
cena:
bilet 9 zł, ulgowy 7 zł, wejście na dziedziniec zamkowy (w tym wieża) 3 zł, przewodnik (grupa do 35 osób) 50 zł 
telefon
 895279596 895272039W zakolu Łyny wznosi się XIV-wieczny zamek. Jego potężne północne i południowe gotyckie skrzydła z surowymi szczytami, połączone murem kurtynowym, wywierają duże wrażenie. Wokół ocalało kilka budowli podzamcza i grube na 2 m mury obwodowe. Częściowo zasypaną fosę przeznaczono na amfiteatr i romantyczny park. Wejście do zamku prowadzi przez barokowe skrzydło wschodnie. Na kwadratowym dziedzińcu rośnie pomnikowe drzewo i stoi baba pruska, czyli kamienna rzeźba pogańska.

Skrzydło południowe wzmacnia masywna wieża zwieńczona stożkowym hełmem. Z jej szczytu widać dalekie przedmieścia Olsztyna i liczne kościoły neogotyckie, wyrastające ponad zabudowania. Pod wysokim dachem budynku ciągną się drewniane hurdycje.

Ekspozycje muzealne umieszczono w skrzydle północnym. W przeszklonym arkadowym krużganku na pierwszym piętrze stoją dwie rycerskie zbroje, a na murze widnieje lekko zatarta tablica astronomiczna, namalowana przez Kopernika. Przylegające do krużganka komnaty, przykryte kunsztownym sklepieniem kryształowym, kryją dawne przyrządy astronomiczne, stare meble, obrazy z XVII w. i gotyckie rzeźby sakralne. Na uwagę zasługuje kolekcja bogatych sreber stołowych, medali poświęconych Kopernikowi, De revolutionibus... i jedyna w kraju księga pochodząca z biblioteki astronoma - pozostałe skradli Szwedzi. Na wyższych kondygnacjach zamku prezentowane są wystawy czasowe. XIV-wieczny zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie składa się z dwóch gotyckich skrzydeł, połączonych od strony Łyny murem kurtynowym, i jednego barokowego. Zachowały się w nim m.in. pamiątki po Mikołaju Koperniku, który w Olsztynie ujawnił swe talenty militarne: jako administrator dóbr kapitularnych bronił zamku w czasie wojny polsko-krzyżackiej.

Opis na podstawie przewodnika Polska na weekend.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.