TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Sztutowo

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
pomorskie 
Powiat:
nowodworski 
Miejscowość:
Sztutowo    zobacz na mapie 

Niewielka osada, 14 km na północ od Nowego Dworu Gdańskiego, o charakterze letniskowym leżąca na szlaku kolejki wąskotorowej. Sztutowo w przeciwieństwie do wielu miejscowości nadmorskich oferuje spokój, ciszę. Brak w nim hałaśliwych dyskotek i wielkich ośrodków wczasowych. Na terenach Sztutowa istniała niegdyś słowiańska osada, potem dwór krzyżacki. Po wojnie trzynastoletniej Sztutowo znalazło się w granicach Polski. Potem trafiło pod zabór pruski, a w 1939 r. zostało przyłączone do Niemiec. W czasie II wojny światowej powstał tu obóz koncentracyjny. Już 2 września 1939 r. przywieziono 250 działaczy Polonii Gdańskiej. Był to pierwszy i zarazem najdłużej działający obóz utworzony przez Niemców na ziemiach polskich. Zginęło w nim ponad 85 tys. osób wielu narodowości, ostatni wielki transport przybył po powstaniu warszawskim. Gdy w styczniu 1945 r. zarządzono ewakuację, rozpoczął się tzw. marsz śmierci złożony z 11 600 wyselekcjonowanych przez Niemców więźniów, spośród których 4 tys. zmarło w drodze. 9 maja 1945 r. obóz został wyzwolony przez wojska sowieckie, a dziś na jego terenie jest Państwowe Muzeum Stutthof i pomnik ku czci pomordowanych. Tragiczne wydarzenia przypominają baraki, wartownia, budynek komendantury, garaże i magazyny, komora gazowa, krematorium i hale fabryczne. Udostępnione wystawy przybliżają zwiedzającym historię tego miejsca, losy więźniów, warunki życia w obozie oraz informują o procesach i próbach rozliczenia katów za dokonane zbrodnie.

Zobacz także:

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.