TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Pałac Zamoyskich w Kozłówce

Typ obiektu:
pałac/zamek/dworek 
Kraj:
Polska
Województwo:
lubelskie 
Powiat:
lubartowski 
Miejscowość:
Kozłówka    zobacz na mapie 
otwarte:
15.III-IV wt.-pt. 10.00-15.00, sb.-nd. 10.00-16.00, 1.V-4.V cz.-nd. 10.00-17.00, 6.V-29.VI wt.-pt. 9.00-16.00, sb.-nd. 10.00-17.00, VII-IX wt.-pt. 10.00-16.00, sb.-nd. 10.00-17.00, X wt.-nd. 10.00-16.00, 2.XI-14.XII wt.-nd. 10.00-15.00 
cena:
bilet 16 zł, ulgowy 8 zł 
telefon
 818528300 Na teren monumentalnej siedziby Zamoyskich prowadzi brama utrzymana w neobarokowej stylistyce, ze wspaniałą kutą kratą. Za bramą rozciąga się rozległy dziedziniec otoczony zabudowaniami. Na środku trawnika umieszczono marmurowy zegar słoneczny z datą 1876.
W zwieńczeniu bramy prowadzącej do rezydencji widnieje herb rodu - Jelita (skrzyżowane włócznie), poniżej napis: 'To mniey boli'. Tradycja łączy tę dewizę z legendą. W 1331 r. w zwycięskiej bitwie pod Płowcami dzielnie walczył rycerz Florian Szary, uważany za protoplastę rodu Zamoyskich. Objeżdżający pobojowisko król Łokietek zobaczył go leżącego z ciężkimi ranami brzucha, przeszytego włóczniami. Na królewskie słowa współczucia Florian odrzekł, że rany poniesione w bitwie mniej go bolą niż zły sąsiad z wioski. Król nadał dzielnemu rycerzowi tytuł szlachecki i herb. W wersji patriotycznej z XIX w. miejsce wątku o sąsiedzie zajmują rany zadane ojczyźnie przez zaborców.

Z mrocznej sieni pałacowej wychodzi się na reprezentacyjną klatkę schodową z białymi marmurowymi schodami. Wnętrza są pełne obrazów, mebli, luster i bibelotów.
Na piętrze mieści się gabinet hrabiego Konstantego z przyległą sypialnią oraz łazienka i sypialnia jego żony, hrabiny Anieli. W pałacu stoją trzy ozdobne kaflowe piece wykonane na specjalne zamówienie. Hrabia, chcąc mieć pewność, że są niepowtarzalne, kazał niszczyć w swojej obecności matryce służące do wyrobu kafli.
Największe pomieszczenie w całej rezydencji zwane jest Salonem Czerwonym - od koloru ścian i obitych jedwabiem mebli. Ciekawy efekt tworzą odpowiednio umieszczone lustra. W pomieszczeniu zgromadzono liczne portrety władców i wodzów, a także kompozycje historyczne z życia hetmana Chodkiewicza. Na kominku stoją figurki Chińczyków i Chinek z ruchomymi główkami i rączkami, przy fortepianie jest umieszczona pianola. W gabinecie Konstantego można obejrzeć pionowy fortepian zwany 'żyrafą', a w Salonie Małym - XIX-wieczny pianomelodikon o ozdobnie rzeźbionych nogach.
Prawdziwą ozdobą gabinetu hrabiego Adama (drugiego ordynata na Kozłówce) jest misternie złocony biały piec z herbem Jelita, jeden ze wspomnianych wcześniej. Na stoliku stoi porcelanowy serwis śniadaniowy dla jednej osoby (tzw. solitaire); każde z pięciu naczyń zdobią sceny z dramatów Szekspira.
Z jasnym wnętrzem Salonu Białego kontrastuje ciemna kolorystyka jadalni. Na ścianie wisi wielkie weneckie lustro w niezwykle pięknej ramie. Po przeciwnej stronie znajduje się bogato rzeźbiony kredens z serwisem herbowym Zamoyskich. Bibliotekę urządzono na wzór bibliotek angielskich. Na środku pokoju stoi stół do karambolu, oświetlany potrójną lampą naftową z początków XX w. W 2001 r. udostępniono do zwiedzania bogato wyposażony kredens rodzinny Zamoyskich.

Mijając budynek dawnej Teatralni (obecnie galeria wystaw czasowych), dochodzi się do kaplicy pałacowej, wzorowanej na wersalskiej kaplicy Ludwika XIV. Po lewej stronie widnieje śnieżnobiały marmurowy nagrobek Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej - kopia oryginału dłuta L. Bartoliniego z kościoła Santa Croce we Florencji. Nad wejściem znajdują się unikatowe w skali światowej organy. Kaplica została ponownie udostępniona zwiedzającym w połowie 2002 r. po gruntownym, wieloletnim remoncie.
Na łączniku pomiędzy pałacem a kaplicą umieszczono płytę upamiętniającą pobyt prymasa Stefana Wyszyńskiego (od 1 sierpnia 1940 r. do 1 września 1941 r.) w gościnie u Aleksandra i Jadwigi Zamoyskich. Tablicę odsłonięto w 2002 r.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Możliwe wykupienie karnetu na wszystkie ekspozycje (24/11 zł). Grupy zorganizowane są przyjmowane po rezerwacji (tel..81/8528300). Płatny parking (10 zł).

Opis na podstawie przewodnika Polska na weekend.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

polecam

2012-08-12 08:35:49
Autor: Gość

Jeżeli jesteście w okolicach Lublina ,Lubartowa serdecznie polecam ,naprawdę warte obejrzenia

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Pałac w Kozłówce

2012-06-11 21:55:25
Autor: Gość

cudowne miejsce,niezapomniane wrażenia polecam wszystkim. Naprawdę wart obejrzeć

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.