TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Kościół św. Bartłomieja

Typ obiektu:
kościół 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
nowotarski 
Miejscowość:
Niedzica    zobacz na mapie 
Ulica:
ul. 3 Maja  91
telefon
 182629428 Cennym zabytkiem Niedzicy jest centralnie usytuowany kościół św. Bartłomieja, którego najstarsza część, pochodząca z XV w., stanęła na miejscu jeszcze dawniejszej, XIV-wiecznej. Świątynia zachowała sporo elementów architektury gotyckiej: wysmukłą sylwetę, przypory, ostrołukowo zakończone okna, wielobocznie zamknięte prezbiterium z żebrowym sklepieniem i portal przy wejściu do nawy głównej. Pseudogotycka wieża od strony zachodniej pochodzi z 1912 r. - poprzednią strawił pożar. Fundatorami świątyni byli Berzeviczowie; ich herb odnajdziemy we wnętrzu kościoła, w zworniku sklepienia. Od połowy XVI do połowy XVII w. kościół był w rękach protestantów.

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie wnętrza, przeważnie późnobarokowe, pochodzące z okresu XVIII-wiecznej przebudowy. Wzrok przyciąga piękny ołtarz z 1770 r., piętrowa, rozbudowana przestrzennie konstrukcja o bogatej ornamentyce roślinnej. Całości dopełniają spiralnie skręcone kolumny, ekspresyjne rzeźby św. św. Piotra i Pawła oraz aniołów przed tabernakulum, a także obraz św. Bartłomieja. Męczeńską śmierć patrona świątyni przedstawia umieszczona w bocznej ścianie część XV-wiecznego tryptyku. Z nawy głównej warto wejść do bocznej kaplicy Matki Boskiej Bolesnej, gdzie w ołtarzu widnieje XVIII-wieczna Pieta - bardzo sugestywna i o nietypowej formie. Z tyłu, na chórze zdobionym ciekawymi malowidłami o treści ewangelicznej, umieszczono barokowe organy.

W dolnej części wsi zwracają uwagę budowle zarządu Zespołu Zbiorników Wodnych Niedzica oraz zabudowania kilku ośrodków wypoczynkowych, hotelików i pensjonatów.

W pobliżu mostu na zaporze i przejścia granicznego jest ośrodek Polana Sosny. Obok ładnego kempingu, restauracji i pensjonatu zrekonstruowano XVIII-wieczny modrzewiowy dwór z pobliskiego Grywałdu oraz drewnianą chałupę z Łapsz Niżnych. Na stokach bezpośrednio nad polaną powstał zespół wyciągów narciarskich.

Tuż przy zaporze wznosi się okrągły budynek kawiarni Turbinka, mieszczący salę kinową, gdzie są wyświetlane filmy o elektrowni oraz znaleziskach archeologicznych podczas budowy. Chętni mogą zwiedzić elektrownię wodną, halę maszyn oraz galerię kontrolno-pomiarową 50 m poniżej lustra wody. Wszystko jest dostępne z przewodnikiem i za opłatą. Chęć zwiedzania lub obejrzenia projekcji należy zgłosić w kawiarni.

Niedaleko zamku, nad brzegiem jeziora, cumują statki wycieczkowe - Białą Damą można odbyć kilkunastokilometrowy rejs. Podczas rejsu widać panoramę Pienin i oba zamki - niedzicki i czorsztyński, oglądane z niecodziennej perspektywy.

Opis na podstawie przewodnika Pieniny, Podhale, Orawa i Spisz.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.