TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Typ obiektu:
sanktuarium 
Kraj:
Polska
Województwo:
podkarpackie 
Powiat:
przemyski 
Miejscowość:
Kalwaria Pacławska    zobacz na mapie 
Nr:
40 
telefon
 166719544 W XVII w. kasztelan Andrzej Maksymilian Fredro ufundował w okolicy Pacławia Kalwarię. Powstał klasztor i kościół Franciszkanów, w którym umieszczono słynący cudami obraz Matki Boskiej zwanej Kamieniecką lub Pacławską. Pierwotny kościółek i klasztor spłonęły i w 1775 r. cześnik przemyski Szczepan Dwernicki wzniósł nowe budowle w stylu barokowym.

W kościele warto zwrócić uwagę na cudowny obraz Matki Boskiej (w prawym ramieniu transeptu) oraz na barokowe ołtarze autorstwa lwowskiego rzeźbiarza Macieja Polejowskiego. Poza stojącą na szczycie wzgórza świątynią, zespół kalwaryjski tworzą 41 kaplic z XIX w. (w tym sześć drewnianych), rozłożone pośród lasu, na stoku wzgórza. Jedna z nich stoi w miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska.

Tradycja pielgrzymek do Kalwarii jest stara i wrośnięta w tutejszy krajobraz. 15 sierpnia - w święto Wniebowzięcia NMP - Kalwaria zaludnia się rozmodlonym tłumem wiernych uczestniczących w słynnym odpuście.

Sanktuarium jest malowniczo położone nad Wiarem, niedaleko Huwnik. Dojazd z Przemyśla za drogowskazami. Kalwarię można zwiedzać cały rok, ale najlepiej między 11 a 15 VIII.

Pielgrzymi przechodzą na kolanach tzw. gradusy, schody symbolizujące stopnie, po których prowadzono Jezusa do Piłata.

Opis na podstawie przewodnika Polska na weekend.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.