TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Olsztyn

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
warmińsko-mazurskie 
Powiat:
Olsztyn 
Miejscowość:
Olsztyn    zobacz na mapie 

autor: Dziugieł Ireneusz

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego (ok. 175 tys. mieszkańców), powiat grodzki, siedziba powiatu olsztyńskiego. Olsztyn jest położony nad rzeką Łyną i kilkoma jeziorami (m.in. Ukiel, Kortowskie, Długie). Prawa miejskie uzyskał 1353 r. Miasto jest dogodną bazą wypadową zarówno na Warmię, jak i na Mazury. W Olsztynie kwitnie nie tylko turystyka, ale również życie kulturalne: działają galerie i teatry, odbywają się imprezy cykliczne, m.in. festiwale bluesowe i teatralne.

Nad Łyną, pośród wiekowych drzew przy ul. Zamkowej, wznosi się XIV-wieczny zamek. Potężne gotyckie skrzydła z surowymi szczytami robią naprawdę duże wrażenie. Niższe, barokowe skrzydło wschodnie ma żółtą elewację. Wokół warowni zachowało się kilka budowli podzamcza i mur obwodowy o grubości 2 m. W zasypanej częściowo fosie urządzono amfiteatr. Skrzydło południowe od strony Łyny chroni masywna wieża, do połowy czworoboczna, wyżej owalna, zwieńczona stożkowym hełmem. Pod wysokim dachem ciągną się drewniane hurdycje. Wejście do zamku jest we wschodnim skrzydle. Na dziedzińcu na planie kwadratu widać pomnikowe drzewo, starą studnię i prymitywną pogańską rzeźbę zwaną babą pruską. Odbywają się tutaj czasami inscenizacje walk rycerskich.

Interesujące zbiory etnograficzne, historyczne i przyrodnicze zgromadzono w mieszczącym się w skrzydle północnym Muzeum Warmii i Mazur. W przeszklonym arkadowym krużganku na pierwszym piętrze są prezentowane zbroje rycerskie. Na murze widnieje lekko zatarta tablica astronomiczna namalowana przez samego Kopernika. W przyległych do krużganku komnatach z kunsztownymi sklepieniami kryształowymi można zobaczyć dawne instrumenty astronomiczne, stare meble, XVII-wieczne obrazy i gotyckie rzeźby sakralne.

Na wschód od zamku rozciąga się Stare Miasto. Jego sercem jest duży prostokątny rynek otoczony skromnymi kamieniczkami z XVII i XVIII w. z klasycystycznymi i neorenesansowymi fasadami. Pierzeje zachodnią, południową i wschodnią tworzą kamienice z podcieniami. Środek placu zajmuje dawny ratusz z końca XIV w. zaadaptowany na bibliotekę. Trójskrzydłową piętrową budowlę, zamkniętą od wschodu krużgankiem, otacza socrealistyczny fryz z postaciami żołnierzy, robotników i chłopów.

Po północnej stronie starówki wznosi się Wysoka Brama. Gotycką budowlę z przejazdem zamykała niegdyś brona. Siodłowy dach osłaniają wysokie szczyty z delikatnie zaznaczonymi blendami. W XIX w. bramę zamieniono na więzienie, w którym przetrzymywano m.in. Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka i publicystę, obrońcę polskości na Warmii i Mazurach.

Sprzed Wysokiej Bramy widać elegancki Nowy Ratusz wzniesiony na pocz. XX w. w stylu włoskiego renesansu. Harmonię gmachu podkreślają finezyjne balkony i antresole oraz wyrastająca pośrodku wieża zegarowa z galeryjką i smukłym hełmem.

Przy ul. Staszica stoi katedra św. Jakuba z poł. XV w. Do wielkiej trójnawowej bryły z imponującym gotyckim wschodnim szczytem przylega 60-metrowa czworoboczna wieża zdobiona blendami, fryzem i gzymsami, nakryta namiotowym hełmem z renesansową latarnią. Z dawnego wyposażenia świątyni zachowało się niewiele: gotyckie stalle i XVI-wieczny tryptyk w lewej nawie oraz barokowa ambona.

Tereny rekreacyjne Olsztyna znajdują się w północnej części miasta. Turyści po trudach zwiedzania mogą odpocząć nad Jeziorem Kortowskim lub pospacerować po lesie (1200 ha) i zatrzymać się nad malowniczym przełomem Łyny.

Opis na podstawie przewodnika Turystyczna Encyklopedia Polski.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.