TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Frombork

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
warmińsko-mazurskie 
Powiat:
braniewski 
Miejscowość:
Frombork    zobacz na mapie 

autor: Dziugieł Ireneusz

Miasto Kopernika, w którym uczony spędził większość życia, napisał De revolutionibus... i w którym zmarł. Chociaż Frombork liczy 3 tys. mieszkańców, wydaje się znacznie mniejszy, gdyż XX-wieczne osiedla są skryte między wzgórzami.

Nad niską zabudową maleńkiego centrum dominuje masyw Wzgórza Katedralnego, przyciągającego rzesze turystów z całego świata. Pod wzgórzem ustawiono pomnik Kopernika. Pustawe, kręte uliczki prowadzą od wzgórza do maleńkiego portu, gdzie latem czekają statki wycieczkowe zabierające turystów w krótki rejs do Krynicy Morskiej. Ponad zabudowę wyrasta zwalista bryła gotyckiego kościoła oraz płasko ścięta wieża wodna, która w 1571 r. była cudem techniki - specjalne maszyny pompowały wodę na najwyższe piętro, a stąd systemem rur do katedry. Latem można wejść na wieżę, by podziwiać masyw Wzgórza Katedralnego i panoramę zatoki. Przy ul. Basztowej zachowała się niska czworoboczna baszta.

Początki miasta wiązały się z przeniesieniem diecezji z Braniewa do Fromborka przez biskupa Fleminga (pomiędzy 1270 i 1278 r.) i powołaniem kapituły katedralnej. Osadnicy niemieccy nadali miejscowości nazwę Frauenburg (Miasto Pani, czyli Matki Boskiej), a kanonicy warmińscy Castrum Dominae Nostrae (Gród Naszej Pani), w tradycji polskiej zaistniała natomiast jako Frombork. W 1277 r. na wzgórzu wzniesiono warownię katedralną, a usytuowana nad brzegiem Zalewu Wiślanego osada, uniezależniona od katedry, zyskała prawa miejskie. Na mocy pokoju toruńskiego Frombork znalazł się w granicach Polski.

W XV w. nastąpił rozwój kulturowy i gospodarczy, czasy prosperity przerwał jednak potop szwedzki i związane z nim grabieże, m.in. wywieziono wówczas cenne archiwum biskupów warmińskich oraz zbiory kopernikowskie. Po I rozbiorze Polski Frombork trafił pod rządy pruskie. W 1926 r. Wzgórze Katedralne i miasto zostały połączone administracyjnie.

Po II wojnie światowej z powodu znacznych zniszczeń i niewielkiej liczby mieszkańców Frombork stracił prawa miejskie; odzyskał je dopiero w 1959 r. Warto wspomnieć o prowadzonej w latach 1966-1973 akcji Związku Harcerstwa Polskiego Operacja Frombork 1001, podczas której harcerze usunęli z miasta tysiące ton gruzu.

Opis na podstawie przewodnika Turystyczna Encyklopedia Polski.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

ostrzeżenie

2011-08-02 08:47:33
Autor: Gość

W ub. niedzielę, tj. 31 lipca 2011 wybraliśmy się ze znajomymi do Fromborka (ponad 120 km). Zwiedzanie zaczęliśmy od placu katedralnego i wieży widokowej, ponieważ w Katedrze trwała msza. Po zejściu z wieży poszliśmy do Katedry i co się okazało, pani przed wejściem zdecydowanym głosem powiedziała, że Katedra wyłączona ze zwiedzania, ponieważ robią okablowanie do koncertu. Nie pomogły prośby, że nas koncert nie interesuje, że przyjechaliśmy z daleka, że chcemy tylko "rzucić okiem" (bo po to się właściwie jedzie do Fromborka) - pani była zdecydowana. Takich jak my było wielu. Pytam więc, czy jest to sposób na odstraszenie turystów, bo jeżeli tak, to strzał w dziesiątkę. Ja do Fromborka na pewno już nie zawitam, bo i po co. Pragnę jednocześnie nadmienić, że na stronie http://frombork.info.pl/index.php?id=105 jest informacja, że w lipcu i sierpniu Katedra wyłączona ze zwiedzania (ze względu na koncerty) w godzinach od 13 do 15, a my próbowaliśmy wejść nieco po 12 (po mszy).

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Duzo jeszcze

2013-07-14 15:13:21
Autor: Gość

...wody uplynie... zanim ludzie w Polsce naucza sie co oznacza slowo SERVIS. Dokladnie przewodnik jest i powinien byc do uslug dla ludzi odwiedzajacych zabytki, a nie odwrotnie :-). Budujemy piekne hotele, ...kucharze, potrawy i goscinnosc polakow jest wysmienita o tym duzo sie na ten temat mowi za granica, ale jezeli chodzi o obsluge w recepcji albo przewodnik przy zabytkach... tak zwany servis to duzo jest do zrobienia. Jezyki obce jak angielski, szwedzki zwlaszcza na wybzerzu powinien byc podstawa w rozwijaniu turystyki w naszym kraju.

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Security Katedry

2012-10-02 07:53:01
Autor: Gość

Taaa...ta pani przed wejściem do katedry to już legenda...odstrasza swoim zachowaniem,narzuca się,powinna tam służyć a nie rządzić, zwraca na siebie uwagę niepotrzebnie.Niniejszym obiecuję,że jak kolejny raz będzie robiłą problem związku ze strojem-idę do proboszcza na konsultacje, bo uważam,że jest różnica gołe pęki gimnazjalistek w katedrze a zwykłe ubranie letnie -Tshirt,dżinsy kobiety w wieku 40 lat-no dajcież spokój...!!FATALNA BABA!

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

A to Polska właśnie...

2011-09-29 12:48:19
Autor: kgstaroci

XXI wiek, środek, zdawać by się mogło, cywilizowanej Europy, a turyści w tym kraju wciąż napotykają się na problemy, które można spotkać jeszcze tylko na Bliskim Wschodzie... Wiele osób zastabawia się "dlaczego u nas nie wykorzystuje się w pełni potencjału turystycznego jakim dysponujemy"? Przecież mamy przepiękne i unikatowe zabytki architektoniczne, industrialne, obiekty militarne (zamki, twierdze, forty, bunkry itp. itd.) w ilości niespotykanej na całym świecie (!). Pod względem walorów krajobrazowych i przyrodniczych bijemy wiele państw na głowę ilością i różnorodnością arcyciekawych miejsc. Turyści ukierunkowani mogą znaleźć praktycznie wszystko i... i tyle. Podejście do turystów zniechęca i odstrasza nie tylko nas ale przede wszystkim turystów ze świata przyzwyczajonych do innego traktowania i podejścia do tematu. Co najzabawniejsze to głównie narzekają na ten temat osoby, które miast narzekać powinny zabrać się do roboty i coś z tym zmienić lub... ustąpić pola takim osobom które mają odpowiednią wiedzę, umiejętności i podejście do turystyki. Poza tym jeszcze dochodzi bardzo ważna sprawa, mianowicie elastyczność i dopasowanie się do warunków pogodowych w sezonie. Przytocze tutaj moją rozmowe z lipca b.r. (pamiętacie powrót zimy w tatrach i paskudne lato w górach?) gdy chciałem pomimo wszystko wybrac się w góry na kilka dni "(...) prosze mi powiedzieć jak wobec obecnych warunków pogodowych kształtują się ceny za pobyt u państwa?" "mamy pełne obłożenie więc nie ma powodu do zmian" "rozumiem, dziękuję" - podobnych rozmów odbyłem ok. 20 i oczywiście tak jak tysiące innych osób zrezygnowałem - skoro mają obłożenie (ciekawe, bardzo ciekawe) to co się będę pchał na siłę... Jednak skoro już podjąłem decyzję o wyjeździe to załatwiłem kwaterę poprzez znajomych i z ciekawości zajrzałem do tych "obłożonych" ośrodków. Rzeczywiście były pełne... wolnych miejsc, żywej duszy tam nie było poza smętnymi właścicielami i zblazowanym personelem wałęsającymi się bez celu. Gdy chciałem wejść do restauracji przy jednym z takich ośrodków to panie które tam pracowały popatrzyły na mnie jak na intruza. Pomyślałem że ucieszy ich perspektywa jakichkolwiek wpływów do kasy - ależ ja byłem naiwny, przecież przy takim obłożeniu to i dutków mają pełen skarbiec więc co im tam po tych moich drobniakach... Kilka lat temu gdy w alpach zamiast zimy nastała wiosna i tysiące narciarzy rezygnowało z rezerwacji a kolejne tysiące szykowały się do wyjazdu, właściciele pensjonatów, hoteli itp. proponowali obniżenie cen tylko po to by zachęcić nas do pozostania - obniżki sięgały w niektórych miejscach nawet 80%! U nas rzecz nie do pomyślenia - ponieważ u nas biznesowe motto ludzi z branży turystycznej brzmi od lat wciąż tak samo: lepiej nie zarobić nic niż cokolwiek. I tym optymistycznym akcentem życzę powodzenia polskiej turystyce ;)

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

wlasnie jeszce raz

2013-07-14 15:28:55
Autor: Gość

turystow powinnismy zachecac. Poszczegolne regiony w Polsce utrzymuja sie z turystyki. ...dlatego o turystow nalezy dbac a nie odstraszac. Usmiech w recepcji hotelowej oraz kompetentny personal to tak malo potrzeba azeby zmienic. Zyjemy w epoce globalisacyjnej.

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.