TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

do celu

Europa

 

 

Swiat

 

Świat

 

Opole,2010-06-22
dodane przez: elbod Opole,na Bolko,2010-04-24 (11)zmn
dodane przez: elbod

 

 


Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Opole

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
opolskie 
Powiat:
Opole 
Miejscowość:
Opole    zobacz na mapie 

autor: Czasnojć Marek

Stolica województwa opolskiego (150 tys. mieszkańców), powiat grodzki, siedziba powiatu opolskiego. Miasto jest rozlokowane na obu brzegach Odry i na wyspach powstałych w rozwidleniach rzeki.

Opole ma ciekawą i mocno zagmatwaną historię. Początki słowiańskiego osadnictwa na Śląsku Opolskim sięgają VIII w. Najstarsze ślady stałej osady odkryto na wyspie Pasieka w pobliżu centrum. W XII w. istniał tam gród kasztelański. Wedle tradycji na pocz. XI w. Bolesław Chrobry ufundował kościół. Zgodnie z testamentem Bolesława Krzywoustego miasto i gród przypadły Władysławowi Wygnańcowi, który dał początek opolsko-raciborskiej linii Piastów. Opole było stolicą księstwa od 1283 r., a później, dzieląc losy Śląska, przechodziło kolejno z rąk polskich w czeskie, austriackie i pruskie. Podczas II wojny światowej zabudowa została zniszczona w 60%.

Obecny stan rynku to w znacznym stopniu efekt powojennej rekonstrukcji. Kamienicom otaczającym plac nadano cechy barokowe. Pośrodku wznosi się wielki jasny ratusz z masywną wieżą.

Opis na podstawie przewodnika Turystyczna encyklopedia Polski.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Brak komentarzy - Twój może być pierwszy!

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.