TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Kraków

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
małopolskie 
Powiat:
Kraków 
Miejscowość:
Kraków    zobacz na mapie 

autor:  ga.com.pl

Stolica województwa małopolskiego, licząca ponad 710 tys. mieszkańców, położona na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Niecki Nidziańskiej, Bramy Krakowskiej i Kotliny Sandomierskiej, nad Wisłą i jej dopływami. Miasto niezmiennie fascynuje niepowtarzalną atmosfera i bogatą historią.

Kraków to nie tylko miasto zabytków, to także miejsce spotkań różnych kultur, w którym powstawały i wciąż powstają ważne dzieła. Dla większości turystów najważniejszym celem wizyty w Krakowie jest Stare Miasto: Rynek Główny z kościołem Mariackim, kwartał uniwersytecki, uliczki wokół Rynku z zabytkowymi kamienicami i kościołami oraz Planty z fragmentami murów obronnych. Na południe od Starego Miasta nad brzegiem Wisły wznosi się królewski Wawel, a w pobliżu rozciągają się historyczne dzielnice: Kleparz, Piasek, Kazimierz i Stradom. Miasto starych murów, historii, niezliczonych muzeów, teatrów, kin i wspaniałych knajpek leży w połowie drogi między Wiedniem a Warszawą. Zwiedzając Kraków, lepiej nie biegać od jednego zabytku do następnego, tylko niespiesznie chłonąć ich urodę, a wieczorem pójść do Teatru Starego albo pospacerować po rynku i otulonych mgłą Plantach. Koniecznie trzeba posłuchać hejnału z wieży kościoła Mariackiego, zwiedzić Wawel i Muzeum Czartoryskich, pospacerować po bulwarach nadwiślańskich lub Plantach, zobaczyć ołtarz Wita Stwosza i witraże Wyspiańskiego, posiedzieć nocą na rynku lub powłóczyć się po Kazimierzu i zajrzeć do tamtejszych knajpek.

Atrakcje dla dzieci: zobaczyć, jak wawelski smok zieje ogniem i zwiedzić jego mieszkanie, obejrzeć dzwon Zygmunt i wystawę Wawel Zaginiony, na Rynku Głównym spróbować wypatrzyć hejnalistę, a w kościele śś. Piotra i Pawła przekonać się na własne oczy, że ziemia się porusza. Po zwiedzaniu Wawelu, muzeów i galerii warto przejść się po Rynku i Plantach, a później znaleźć czas na spektakl teatralny, koncert lub kolację w stylowej piwnicy. Wieczorem, gdy miasto zasnuwa mgła znad Błoń, po ulicach przemyka zaczarowana dorożka, pomniki ożywają, a mury zaczynają szeptać.

Komunikacja: Od strony północnej, al. 29 Listopada, do Krakowa dociera trasa warszawska E77, od południowej zaś, ul. Zakopiańską, droga z Bielska, Chyżnego i Zakopanego. Autostrada wrocławsko-katowicka A4 omija miasto szeroką obwodnicą, z której zjeżdża się w Balicach, po obu stronach mostu na Wiśle (koło Bielan i Tyńca), między Skawiną a Kobierzynem oraz w Opatkowicach i na południowym wyjeździe w kierunku Wieliczki.

Nie warto poruszać się samochodem po śródmieściu Krakowa, gdyż ruch na obrzeżach Starego Miasta jest utrudniony, a parkingów mało. Poza tym prawie wszystkie najważniejsze zabytki są zlokalizowane w obrębie Plant, więc można do nich dotrzeć na piechotę. Po przybyciu do miasta trzeba wykupić w kiosku lub na poczcie strefową kartę postojową, a następnie rozpocząć poszukiwania skrawka wolnego chodnika. Miejskie parkingi strzeżone w rejonie Starego Miasta są usytuowane na pl. Szczepańskim (7 zł/godz.), przy Wawelu - ul. Powiśle (3 zł/godz.), przy hotelu Cracovia (3 zł/godz.), przy dworcu PKP (3 zł/godz.), na placu Biskupim (3 zł/godz.). Parkować można również na parkingach przy ul. Karmelickiej i w Galerii Krakowskiej (1400 miejsc, pierwsza godzina gratis, druga 2 zł, każda kolejna 4 zł).

Opis na podstawie przewodnika Turystyczna encyklopedia Polski.

Zobacz także:

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Świetny artykuł!

2014-06-15 17:35:35
Autor: thejehmes

Pomogliście mi w zaplanowaniu podróży do Krakowa :) Dziękuję :) Planuję się wybrać z jednym z biur w Krakowie (http://zwiedzanie-krakowa.pl/) na zwiedzanie i dzięki waszemu artykułowi dodam trochę atrakcji i zabytków do swojej listy :)

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.