TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Ocena Klubowiczów: ?

Kazimierz Dolny

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
lubelskie 
Powiat:
puławski 
Miejscowość:
Kazimierz Dolny    zobacz na mapie 

autor: shutterstock_15527887_Pawel Kielpinski.jpg

Miejscowość ta jest położona w środkowym biegu Wisły, na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. To urocze miasteczko o zabytkowym rozplanowaniu urbanistycznym i renesansowej zabudowie ma ugruntowaną pozycję na turystycznej mapie Polski. Szczególnie upodobali sobie Kazimierz artyści, którzy współtworzą jego niezwykłą atmosferę. Śladów przeszłości jest tu wiele - od skamieniałych amonitów przez zamek Kazimierza Wielkiego i kościół farny po urokliwe domy. Brzegi Wisły zachęcają do spacerów.

Kazimierz, nazywany Małym Gdańskiem, leżał na szlaku handlowym z Małopolski nad Bałtyk. Złoty wiek miasta rozpoczął się w czasach Jagiellonów i trwał aż do połowy XVII w. Na nabrzeżu Wisły zbudowano wówczas port i ok. 60 spichlerzy. Czasy świetności zakończył potop szwedzki. Już pod koniec XVIII w. podupadłą mieściną zainteresowali się artyści. W 1923 r. Tadeusz Pruszkowski, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, zorganizował tu pierwszy plener malarski i rozpoczął się okres wielkiej popularności Kazimierza w środowisku artystycznym, który trwa do dziś.

Kazimierz można zwiedzać na piechotę. Parkingi strzeżone tuż przy wjeździe do centrum, przy ul. Puławskiej i Lubelskiej.

Opis na podstawie przewodnika Polska na weekend.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

aga

2011-07-09 22:32:14
Autor: Gość

Witam, niedawno wróciłam z Kazimierza i muszę przyznać, że strona ta okazała się pomocna. w Kazimierzu można naprwdę spędzić intensywnie czas. Jest to urocze miasteczko, ale również jego okolicę są warte zwiedzenia . Zgadzam się z autorem malipi, trasa do Miećmierza przeurocza, widok z tarasu widokowego imponujący, mała plaża nad Wisłą pozwala na chwilkę odpoczynku i sam Mięćmierz klimatyczny. Również zgadzam się, że naleśniki na bardzo ładnej ulicy Krakowskiej są pyszne, ładnie podane i jedyne w swoim rodzaju:-). Oprócz standardowo odwiedzanych w Kazimierzu miejsc w polecam odwiedzenia "ściany płaczu" cmentarza żydowskiego, jest ładnie położony i ogólnie robi wrażenie. Polecam wyprawę w tamte strony.

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

nie tylko w lecie

2009-03-09 15:07:00
Autor: malipi
Ocena:?

Byłem w tym przepięknym miasteczku wiele razy i stwierdzam, że aby poczuć jego klimat warto wybrać się tu albo na jesieni, albo wczesną wiosną-mniej więcej w marcu. Puste uliczki, uśpione kamienice, urokliwe wzgórza z przepastnymi wąwozami i głębocznicami pozwalają na zadumę i spokojne zwiedzanie. Szczególnie polecam spacer promenadą nad Wisłą w stronę Albrechtówki. Z tego wzniesienia rozciąga się urocza panorama wsi Mięćmierz, świetnie widać rozlewającą się o tej porze roku Wisłę oraz majestatyczną bryłę zamku w Janowcu. Godne polecenia jest odwiedzenie punktów widokowych Kazimierza jakimi są ruin zamku , baszta oraz Góra Trzech Krzyży. Z sentymentem wspominam moją wizytę w tym miasteczku i odwiedziny w naleśnikarni na ul. Krakowskiej (kominek, kocur przechadzający się wśród gości) oraz wizytę w knajpie "U fryzjera". Odwiedzając Kazimierz nie można przegapić Korzeniowego Dołu (wąwóz z fantazyjnie wijącymi się korzeniami drzew), do którego można wybrać się bryczką lub jeepem. Z innych atrakcji polecam wycieczkę jednym ze statków wycieczkowych, przepłynięcie promem do Janowca, wyprawę do Bochotnicy, gdzie znajdują się ruiny zamku "Esterki".

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

zdjęcia

2009-03-10 21:07:19
Autor: malipi

Zamieściłem parę zdjęć z Kazimierza Dolnego. Można je obejrzeć tutaj: http://www.pascal.pl/galeria.php?g_id=4108

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

dzięki

2009-03-10 21:52:02
Autor: Gość

dzięki za zadjęcia. Byłem tak kilka razy, niestety dawno. Cały ten region jest wręcz piękny. Od Kazimierza po Nałęczów.

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

fajny opis

2009-03-09 22:01:55
Autor: Gość

fajny opis

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.