TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Wałbrzych

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
dolnośląskie 
Powiat:
wałbrzyski  
Miejscowość:
Wałbrzych    zobacz na mapie Miasto w województwie dolnośląskim, powiat grodzki i siedziba powiatu (ok. 140 tys. mieszkańców), położone w Środkowych Sudetach. Główny ośrodek regionu, który wielu osobom wciąż kojarzy się z przemysłem ciężkim i skażeniem środowiska, ale obraz ten na szczęście nie jest już aktualny. Miasto składa się z osiedli rozproszonych pośród Gór Wałbrzyskich. Na niewielkim obszarze są zarówno spokojne poniemieckie dzielnice willowe i leśne ścieżki, jak i dawne obiekty przemysłowe. Historia Wałbrzycha sięga prawdopodobnie XII w. Przez pierwsze stulecia leśna osada związana była z Piastami wrocławskimi i świdnickimi. Pod koniec XIV w. Wałbrzych dostał się definitywnie w orbitę wpływów niemieckich. Do pocz. XIX w. był miasteczkiem prywatnym, należącym kolejno do kilku rodów. Szczęśliwie, oszczędziły go wielkie wojny.

Kierując się z pl. Grunwaldzkiego w centrum na Biały Kamień i Szczawno-Zdrój, można dotrzeć do ciekawego Muzeum Przemysłu i Techniki (ul. Wysockiego 28). Placówkę urządzono w najstarszym kompleksie przemysłu wydobywczego w rejonie wałbrzyskim. Jej centrum stanowią dwa szyby: Julia z 1865 r. i Sobótka z 1869 r. W sąsiedztwie szybu Julia ciągną się podziemne wyrobiska, m.in. Lisia Sztolnia. Do zwiedzania udostępniono trzy trasy: Szyb Julia, Szyb Sobótka i Lisia Sztolnia. Na terenie muzeum można zobaczyć zabytkowe budynki dawnego zakładu przeróbki węgla, warsztaty, kotłownie, szatnię itd.

Blisko rynku w klasycystycznym pałacyku fabrykanta Albertiego z pocz. XIX w. mieści się Muzeum Miejskie (ul. 1 Maja 9). Wśród najciekawszych eksponatów są kolorowe minerały i skamieliny z pobliskich gór oraz wspaniała kolekcja zabytkowej porcelany. Placówka szczyci się także posiadaniem obrazów Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza.

Przy pl. Kościelnym stoi
kościół ewangelicko-augsburski zwany 'białym kościołem'. Autorem projektu unikatowej klasycystycznej budowli (1785-1789) był Carl Gotthard Langhans, budowniczy Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Mimo ewangelickiej surowości owalne białe wnętrze z dwiema kondygnacjami empor robi duże wrażenie. Na uwagę zasługują cenne organy. Budowę instrumentu konsultował Albert Schweitzer (1875-1965), słynny alzacki filozof moralista, protestancki teolog, lekarz, misjonarz, muzykolog i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W kościele od czasu do czasu są organizowane koncerty.

Obok 'białego kościoła' przycupnął najstarszy zabytek Wałbrzycha, kościółek Matki Boskiej Bolesnej z pocz. XIV w., przebudowany w XVIII w. Podobno za ołtarzem tryskało niegdyś cudowne źródełko.

Na leśnej polanie na wzgórzu (za ulicami Nowowiejską i Psie Pole) jest usytuowane hitlerowskie 'Mauzoleum'. Budowla wzniesiona w latach 30. XX w. była swoistą świątynią nazizmu. W środku na brązowej kolumnie wspartej na posągach z brązu płonął wieczny ogień. Dookoła rozmieszczone były 'kaplice'. Jedną z nich poświęcono 'bohaterom' poległym w walce o umacnianie faszyzmu, drugą robotnikom, którzy zginęli na stanowiskach pracy, a w trzeciej spoczywała złota księga miasta, w której zapisywano nazwiska zmarłych. Do dzisiaj zachowały się kamienne mury z dziedzińcem i podcieniami.

Sobięcin i Kuźnice to podupadłe dzielnice robotniczo-przemysłowe. Panuje w nich niepowtarzalny klimat, na który składają się specyficzna zabudowa, koksownia, podejrzane spelunki i żywe tradycje górnicze. W nocy lepiej nie zapuszczać się w tamte okolice.

W granicach administracyjnych Wałbrzycha znajdują się dwie dawniej samodzielne miejscowości - Książ i Lubiechów.

Opis na podstawie przewodnika Encyklopedia Turystyczna Polski.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Nie zapominajmy o Zamku Książ...

2007-06-16 18:56:24
Autor: wojtasbord

Chciałbym zaproponować, by będąc w Wałbrzychu na pierwszym miejscu odwiedzić Zamek Książ, jeden z najpiękniejszych i największych zamków Polski. Zamek znajduje sie zaraz za wjazdem do Walbrzycha, od strony Wrocłąwia, po prawej stronie, prowadzą do niego drogowskazy. Gorąco polecam.

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.