TA STRONA UŻYWA COOKIES. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej...

Co zwiedzić?

Nie ma jeszcze oceny ?

Kłodzko

Typ obiektu:
miejscowość 
Kraj:
Polska
Województwo:
dolnośląskie 
Powiat:
kłodzki  
Miejscowość:
Kłodzko    zobacz na mapie 

autor: Dziugieł Ireneusz

Miasto powiatowe w województwie dolnośląskim (ok. 30 tys. mieszkańców), położone w centrum Kotliny Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką. Jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku, licząca ponad tysiąc lat. W cieniu twierdzy rozciąga się starówka, na której oprócz cennych zabytków co krok napotyka się detale będące małymi dziełami sztuki. Przerzucony nad Młynówką most łączy staromiejski rynek (pl. Bolesława Chrobrego) z Wyspą Piaskową (najkrótsza droga z dworców na starówkę). Gotycka kamienna trójprzęsłowa konstrukcja (XIV w.) to miniaturowa kopia praskiego mostu Karola. Podobnie jak pierwowzór zdobią ją barokowe figury świętych (sześć grup). Oczywiście, nie mogło zabraknąć czeskich świętych Jana Nepomucena i Wacława. Most oparł się licznym powodziom.

W centrum starego miasta, przy pl. Kościelnym poniżej rynku stoi gotycki kościół parafialny NMP. Kamienna świątynia powstała w XIV w. na zrębach starszego kościoła dzięki fundacji Arnoszta z Pardubic, kłodzczanina, pierwszego arcybiskupa Pragi, który doznał tu religijnego objawienia. W XVII w. przejęli ją jezuici i zmienili wystrój oraz wyposażenie na barokowe. Spacerując wokół kamiennych murów, warto przyjrzeć się średniowiecznym detalom rzeźbiarskim i ekspresyjnemu posągowi Chrystusa na filarze od strony podwórza. Wnętrze urzeka bogactwem rzeźb. Uwagę zwracają również monumentalne ławy i konfesjonały dłuta Michała Klahra z Lądka, największego barokowego rzeźbiarza ziemi kłodzkiej. W połowie długości nawy głównej św. Paweł dźwiga na głowie wspaniałą ambonę ozdobioną płaskorzeźbami Klahra o tematyce biblijnej. W lewej nawie widać nagrobek Arnoszta z Pardubic. W kaplicy przy prawej nawie stoi jedna z najpiękniejszych gotyckich rzeźb w Polsce, Madonna z czyżykiem, a XV-wieczne freski zachowały się w doskonałym stanie.

Kilka kroków poniżej kościoła NMP przy ul. Zawiszy Czarnego 3 znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej. Trasę wytyczono przy okazji robót górniczych w latach 70. XX w. mających na celu zabezpieczenie starówki przed zawaleniem. Ciąg wyremontowanych średniowiecznych piwnic prowadzi do wyjścia u stóp twierdzy. Na rozgałęzieniach korytarzy nie ma oznaczeń, można więc stracić kilka minut wracając w to samo miejsce. Dreszczyku emocji dodają podświetlone na czerwono autentyczne narzędzia tortur oraz szkielety. Wyjście z podziemi jest usytuowane u stóp twierdzy.

Na wzgórzu powyżej rynku wznosi się imponująca twierdza; zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem). Już w IX w. istniał w tym miejscu drewniany gród. W XII w. wzniesiono na jego miejscu zamek dla czeskiego kasztelana. Gdy budowla obróciła się w ruinę, Austriacy wznieśli fortecę nie do zdobycia. W poł. XVIII w. rozbudowali ją Prusacy, którzy zajęli Śląsk i ziemię kłodzką. Do zwiedzania udostępniono niewielką część podziemnych chodników minerskich (nisko!), trzy dziedzińce i taras, z którego roztaczają się widoki na pasma Sudetów. Ekspozycja muzealna w pomieszczeniach przy pierwszym dziedzińcu ukazuje dzieje twierdzy i sławnych ucieczek. Obok mauzoleum przy drugim dziedzińcu mieszczą się wystawa szkła, kawiarenka i taras widokowy. Przy trzecim dziedzińcu, w pobliżu wejścia do chodników, zbudowano ścianę wspinaczkową (na miejscu instruktor). Zaprasza tam także kawiarnia. Fortecę opuszcza się schodami z tarasu widokowego, przechodząc przez lapidarium, w którym zgromadzono kamienne rzeźby z regionu.

W dawnym konwikcie jezuickim kilka kroków od rynku działa interesujące Muzeum Ziemi Kłodzkiej (ul. Łukasiewicza 4). Prezentowane są w nim wyroby dawnych rzemieślników i szkło współczesne. Największą atrakcją placówki jest przebogata wystawa zegarów. Przy muzeum zaprasza kameralna kawiarenka.

Opis na podstawie przewodnika Encyklopedia Turystyczna Polski.

 


powrót

Komentarze

Zaloguj się » przed dodaniem komentarza (tylko osoby zalogowane mogą oceniać obiekty!)

+ dodaj komentarz

Warto tu się zatrzymać

2010-05-08 13:39:48
Autor: Gość

Warto przyjechać i pobyć w Kłodzku kilka dni, aby spokojnie i bez zadyszki zobaczyć zabytki architektury. Polecam zwiedzanie wnętrz klasztoru OO Franciszkanów. Waldek z Częstochowy

+ odpowiedz
- zgłoś do usunięcia

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Wydawnictwo PASCAL nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.